Damat bakan, ekimde de tek haneli enflasyon bekliyor
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 21.10.2019 22:38

Damat bakan, ekimde de tek haneli enflasyon bekliyor

AKP'li Cumhurbaşkanının damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TRT World Forumu'nda konuşma yaptı. Albayrak, Türkiye'nin cari fazlada rekor kırdığını iddia ederken ekim ayında da tek haneli enflasyon beklediğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TRT World Forumu'nda konuştu.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

"FİNANS SİSTEMİNİN TEK PARA BİRİMİNE DAYALI OLMASI RİSK"

Bütün finans sisteminin tek bir para birimine dayalı olması risk oluşturuyor. ABD'nin ekonomik yaptırımları tehdit olarak kullanmasını sağlıyor. Güç rekabetini bir yana bırakıp, uluslararası ticaretteki gerilimleri azaltmalıyız. Korumacı yaklaşımlar bize bunu gösteriyor.

"TÜRKİYE CARİ FAZLADA REKOR KIRDI"

Türkiye dünyanın 16. en büyük ekonomisi, satınalma gücü paritesine göre ise 12. sırada yer alıyor. Küresel ekonominin temel ulaşım yolu üzerinde yer alıyoruz. Son 10 yılda yıllık yüzde 5'lik bir büyüme gösterdik. Türkiye cari fazlada rekor kırdı ve Ağustos'ta cari fazla 5.1 milyar dolar oldu.

EKİMDE TEK HANELİ ENFLASYON BEKLENTİSİ

Yapısal reformları uygulayarak sağlıklık, uygulanabilir ve dengeli bir büyümeyi hedefledik. Pozitif büyüme bekliyoruz. Şu anda enflasyonda yüzde 9.3'lük bir seviyedeyiz. Ekim'de yüzde 9'dan çok daha düşük bir seviyeyi yakalayacağız ve yıl sonunu yüzde 12 gibi bir rakamla kapatmayı hedefliyoruz.

"SON BİRKAÇ GÜNDE ÇOK FAZLA EKONOMİK YAPTIRIM TEHDİDİNE MARUZ KALDIK"

Biz Türkiye olarak dünya çapında mülteciye ev sahipliği yapan bir ülkeyiz. Son birkaç günde çok fazla ekonomik yaptırım tehdidine maruz kaldık. Ama finans piyasalarımız direnç gösterdi. Her geçen gün daha da güçleneceğiz.

İlgili Haberler
Ekonomi