Daha Önce De Yapılmıştı! Türkiye Emekliler Derneği Açıkladı: Vefat Eden Sigortalının Ailesine Aylık Talep Edilecek

Daha Önce De Yapılmıştı! Türkiye Emekliler Derneği Açıkladı: Vefat Eden Sigortalının Ailesine Aylık Talep Edilecek
Kahramanmaraş depreminde vefat eden sigortalıların ailelerine aylık bağlanması için talepte bulunuldu. Daha önce Marmara ve Van depremlerinde de uygulanan bu kolaylığın tekrar sağlanması isteniyor. Depremde ailelerin parçalanmış olması ve birçok çocuğun öksüz ve yetim kalmış olması, bu talebin gerekçeleri arasında en geçerli olanı!

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından vefat edenlerin ailelerinin parçalanmış olması nedeniyle Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) yetkilileri, bir teklifi gündeme getirdi.

TÜED Genel Eğitim Sekreteri Mehmet Nalbantbaşı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat eden sigortalıların hak sahiplerine aylık bağlanması talebinde bulundu.

Nalbantbaşı, yaptığı açıklamada, 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 il, 124 ilçe, 6 bin 929 köy ve mahallede ağır yıkıma neden olduğunu belirterek, afette 53 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, 107 binden fazla kişinin de yaralandığını hatırlattı.

thumbs-b-c-216bcdf14ab5c0ab27fa0a718e14c481.jpg

DAHA ÖNCE MARMARA VE VAN DEPREMLERİNDE YAPILMIŞTI

Marmara ve Van depreminin ardından sağlanan olanakların yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

"Bölgedekilerin hayata tutunması için sosyal güvenlik önemli"

TÜED'in Kahramanmaraş Şube Başkanı olarak depremin ekonomik ve sosyal alandaki yıkıcı etkisini net bir şekilde yaşadığını ifade eden Nalbantbaşı, bölgedekilerin yaşama tutunması için sosyal güvenliğin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

diyanet-o-paranin-caiz-olmadigini-aciklamisti-emeklilere-15-bin-lira-verilecek-58305f.jpg

ÇOK SAYIDA ÇOCUK ÖKSÜZ VE YETİM KALDI

Deprem nedeniyle ailelerin parçalandığını, çok sayıda çocuğun öksüz ve yetim kaldığını vurgulayan Nalbantbaşı, şöyle konuştu:

Devletimiz, sosyal güvenliğin ve sosyal devletin bir gereği olarak her vatandaşına sahip çıkmalı. Bunun da başlıca yolu sosyal güvenlik şemsiyesinden geçiyor. Bunun için 1999'daki Marmara ve 2011'deki Van depremlerinde olduğu gibi Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat eden sigortalıların emeklilik hakkını elde etmesi için de kolaylaştırıcı adımlar atılmalı.

"Ölüm aylığı prim gün şartları düşürülmeli"

Marmara Depremi'nde ölüm aylığı bağlanabilmesi için 900 prim günü şartı 360 güne, Van Depremi'nde 900 prim günü şartı ise 30 güne düşürülmüştü. Benzer bir kolaylık, Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat eden sigortalıların hak sahiplerine de tanınmalı.