CHP'li Karabat'tan dikkat çeken uyarı: Şimşek faturayı kime kesecek?

CHP'li Karabat'tan dikkat çeken uyarı: Şimşek faturayı kime kesecek?
CHP'li Özgür Karabat, kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapacak Mehmet Şimşek'in izleyeceği ekonomi politikalarının sonuçlarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçimi kazanması sonrası gözler açıklanacak kabineye çevrilmişti. Özellikle seçim sürecinde de adı sıklıkla gündem olan Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirildi.

Şimşek devir teslim sırasında açıklamada "Türkiye'nin rasyonel zemine dönme dışında seçeneği kalmamıştır" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Şimşek'in ilk gününde ekonomide izlenecek yol haritasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Özgür Karabat’ın söz konusu paylaşımı şu şekilde:

“Ekonomide irrasyonel (akıl dışı) politikalar uygulandığını Mehmet Şimşek itiraf etti.

Peki, halkı fakirleştiren bu politikaların hesabı sorulacak mı? Hayır.

Şimşek, “rasyonel” diyor ama faturayı yine halka kesecek.

'Çalışan ve emeklilerin zamlarından çalmış oldu'

Bütçe açığı yılın ilk 4 ayında 382,5 milyar TL oldu. “Şeffaflık” diyen Şimşek, ilk iş olarak mayıs enflasyonunu %0,04 açıkladı. Böylece çalışan ve emeklilerin zamlarından çalmış oldu. Yani ilk bütçe tasarrufuna imza attı.

Mayıs ayında ENAG enflasyonu %5,68 buldu. İTO Geçinme Endeksi de %1,66 oldu. Ama TÜİK %0,04 diyor!

Belli ki enflasyonu ŞİMŞEK çarpmış!

Vatandaşa sistematik vergi yükü

2018’den bugüne başta orta sınıf olmak üzere çalışan kesim fakirleşti. Servet transferi hızlandı. 2022’de en yüksek gelire sahip %20’lik nüfus, toplam milli gelirin yüzde 48’ini aldı. Bu tabloda gelir adaletsizliğini net bir şekilde görebilirsiniz.

Şimşek, sigaradan akaryakıta, iletişimden ulaştırmaya kadar zamlar yapmaya başlıyor. Çünkü, ülkede bozulan gelir dağılımını düzeltmek yerine, yine dolaylı vergilerle halkın sırtına binecek. Kamuda israf engellenmeyecek, tasarruf yapılmayacak ama vatandaş sürekli vergi ödeyecek.”

Etiketler :