Çalışan Emekliye İkramiye İçin Kritik Hafta! O Tarihe Yetişiyor

Çalışan Emekliye İkramiye İçin Kritik Hafta! O Tarihe Yetişiyor
Emeklileri hayal kırıklığına uğratan ikramiye çalışan emeklilere de verilecek. Torba yasada 11 Aralık'tan itibaren görüşülmeye başlanacak. Çalışan emeklilerin ikramiyesinin hesaplara yatacağı tarih belli oldu.

5 bin TL'lik emekli ikramiyesi bir defaya mahsus verilecek. Yalnızca çalışmayan emekliler için yapılan düzenlemenin kapsamı tepkiler üzerine genişletildi.

Çiftçi ve Bağ-Kur’lu esnafla birlikte 4 milyon 689 bin çalışan tüm emeklilere 5 bin lira ikramiye ödenmesini de düzenleyen 86 maddelik Torba Yasa Teklifi bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

emekli-bayram-ikramiyesi.jpg

Hürriyet'te yer alan habere göre; teklifin Meclis’ten geçmesi durumunda emekli ikramiyelerinin 15 Aralık’tan itibaren ödenmesi bekleniyor. Teklifin yasalaşmasının ardından Meclis, 11 Aralıktan itibaren 2024 Bütçesinin görüşmelerine başlayacak.

para.jpg

Birçok alanda düzenlemeler içeren yıl sonu torbasıyla çalışan emeklilere de bir kereye özgü 5 bin lira ikramiye ödenecek. Teklifle, sermaye piyasası araçlarında yüzde 15 olan vergi yetkisinin üst sınırı yüzde 40’a çıkarılıyor.

para-vergi.jpg

Bu nedenle “borsa hissesi bulunduran fonların vergisinde artış olacağına” dair kaygılara Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ömer Gönül yanıt verdi. Meclis komisyonunda, bu yetkinin döviz fonları için düşünüldüğünü açıklayan Gönül, “Bu bir yetki maddesi olduğu için buna ayrıca çalışacağız. 1 Ocak 2024’ten sonra yabancı para fonlarına yüzde 10 vergilendirme geliyor, belki bu yükseltilebilir” dedi.