Bu Kez Uyarı En Tepe Yetkililerden Geldi! Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Bu Hata Ocağa İncir Ağacı Dikiyor

Bu Kez Uyarı En Tepe Yetkililerden Geldi! Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Bu Hata Ocağa İncir Ağacı Dikiyor
Son dönemde giderek artan dijital dolandırıcılık vakalarıyla mücadele ederken, kullanıcıların dikkatli olması büyük önem arz ediyor. Finansal güvenliğin korunması adına Türkiye Bankalar Birliği (TBB), "Finansal Güvenliğinizi Artıracak Davranış Önerileri" başlıklı bir infografik çalışmasıyla dolandırıcılıktan korunma yöntemlerini kullanıcıları hatırlattı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), "Finansal Güvenliğinizi Artıracak Davranış Önerileri" başlıklı infografik çalışmasıyla kullanıcıları dolandırıcılık mağduriyetlerinden korumayı hedefliyor. Bu çalışmada, dolandırıcılık vakalarından kaçınmak için bazı önemli alışkanlıkların edinilmesinin önemi üzerinde duruluyor.

SAHTE SİTELERE KARŞI DİKKAT!

Öncelikle, kullanıcıların SMS, e-posta veya sosyal medya aracılığıyla gelen bildirimlerdeki bağlantılara/linklere şüpheyle yaklaşması ve bankanın resmi iletişim kanallarını kullanarak doğrulama yapması gerekiyor. Tek bir "tık", kullanıcıları sahte sitelere veya virüslere yönlendirebilir.

ekran-goruntusu-2024-03-25-091156.png

Ayrıca, hiç kimseye banka hesap bilgilerini paylaşmamak son derece önemli; zira bu tür bilgilerin yasa dışı faaliyetlerde kullanılması ciddi hapis cezalarıyla karşılaşılmasına neden olabilir.

Şifrelerin kesinlikle kimseyle paylaşılmaması gerekiyor. Dolandırıcıların, kendilerini savcı, polis, asker veya banka çalışanı gibi tanıtarak kullanıcılardan şifre, kart bilgileri ve kişisel veriler talep ettiğine dikkat edilmeli ve bu tür taleplere itibar edilmemeli. Ayrıca, güvenliğinden emin olunmayan mobil uygulamaların cihazlara yüklenmemesi gerekiyor.

thumbs-b-c-c51ffb09638bceee2711eca6779fc953.jpg

UYGULAMA İNDİRİRKEN DİKKATLİ OLUNMALI

Uygulama indirirken de dikkatli olmak gerekiyor. Kullanıcıların, yükledikleri uygulamanın istediği izinleri dikkatlice kontrol etmeleri ve bankacılık uygulamalarını sadece resmi uygulama mağazalarından indirmeleri önem taşıyor. Bilinmeyen veya güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama indirilmemeli.

thumbs-b-c-b058ec15923ecfea19c0f78de2d65837.jpg

Son olarak, müşterilerin bankacılık uygulamalarında kullandıkları şifreleri başka uygulamalarda veya alışveriş sitelerinde kullanmamaları gerekiyor. Bu sayede, daha az güvenlikli sitelerde kullanılan şifreler ele geçirilemez ve dolayısıyla bankacılık uygulamalarına giriş yapılamaz. Banka hesap özetlerinin ve işlemlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi de son derece önemli bir konu.

Etiketler :