Şekerbank hisselerinin yüzde 12'sini İlbak Holding devralıyor

Şekerbank hisselerinin yüzde 12'sini İlbak Holding devralıyor
Yayın haklarını satın aldığı CNBC-E ile yayıncılık dünyasına adım atan İlbak Holding, Şekerbank hisselerini devralıyor.

2023 yılında Türkiye yayın haklarını satın aldığı CNBC-E’nin yeniden yayına başlaması ile gündeme gelen İlbak Holding'ten yeni bir hamle geldi.

Türkiye’nin dev bankalarından biri hisse devri için harekete geçti.

Kamu Aydınlatma Platformuna (KAP) açıklama yapıldı.

ekerbank1.jpg

1953 yılında kurulan Şekerbank’ın Kazakistanlı ortağı Samruk-Kazyna Invest LLP’nin sahibi olduğu ve ödenmiş sermayesinin yüzde 12,06’sına tekabül eden hisselerini İlbak Holdinge devretmek üzere görüşmeleri başlattığı öğrenildi.

ekerbank1-001.jpg

BDDK ONAYININ ARDINDA SÜREÇ BAŞLADI

Bu işlemlerin ardından Kazakistan Devletine ait olan Samruk-Kazyna Invest LLP Şekerbank’taki tüm hisselerini BDDK onayından sonra devredecek. Banka devir işlemlerine ilişkin KAP’a açıklama yaptı.

Bankadan yapılan açıklamada, “Bankamıza yapılan bildirim uyarınca, Samruk-Kazyna Invest LLP’nin sahibi olduğu ve Bankamızın ödenmiş sermayesinin %12,06’sına tekabül eden hissenin İlbak Holding A.Ş.’ye devrine ilişkin olarak, Taraflar, diğer koşulların yanında öncelikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun onayı şartına bağlı olmak kaydıyla anlaşarak süreci başlatmışlardır” ifadeleri kullanıldı.

ekerbank2.jpg

1953 YILINDA BU YANA FAALİYET GÖSTERİYOR

Şekerbank T.A.Ş., 1953 yılında Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla şeker pancarı üreticisinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacı güden bir misyonla Eskişehir'de kuruldu.

ilbak-holding.jpeg

Bankanın Türkiye genelinde 1 adedi gezici şube olmak üzere 238 şubesi var.

İLBAK HOLDİNG HAKKINDA

İlbak Holding maden, pazarlama iletişimi, medya, turizm, baskı hizmetleri, gayrimenkul geliştirme ve hızlı tüketim gıda sektörlerinde farklı şirketleriyle faaliyet gösteriyor