Bekçi maaşları belli oldu

Bekçi maaşları belli oldu
Son 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında memur, emekli maaşlarından sonra bekçi maaşları da belli oldu. Buna göre en düşük bekçi maaşı 10.293 TL oldu.

Türkiye'de son 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında memur, emekli ve asgari ücretli çalışanlara yapılacak zam oranı açıklanırken birçok kişinin beklediği bekçi maaşları da belli oldu.

Enflasyon farkını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. Geçen ay yüzde 2,98 artış ile birlikte yıllık yüzde 73,50 seviyelerine ulaşan enflasyon verileri Haziran ayında ise yüzde 4,95 oranında artarak yüzde 78,6 seviyelerine yükseldi. 6 aylık enflasyon verilerinin merakla beklenildiği Türkiye'de ise memur ve emekliler için Temmuz 2022 maaş zammı da netleşti. Haziran ayı enflasyon oranları ile birlikte memur ve emekliler için maaş zam oranı yüzde 40'ın üzerinde gerçekleşti.

Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda yapılan kadro ile birlikte birçok şehre bekçi alımları gerçekleştirildi. Mahalle emniyetinden sorumlu olan ve kolluk kuvvetlerine destek olmak amacıyla ortaya çıkarılan bekçilerin maaşları Temmuz ayında zamlı ne kadar alacakları araştırılıyordu. Merakla beklenen konu ise nihayet açıklandı. Buna göre ise bekçi maaşları 10 bin TL'nin üzerinde açıklandı. İşte net rakamlar!

Ocak 2022'de zamlı bekçi maaşları şu şekildeydi..

İlkokul mezunu bekçi maaşı 6 bin 535 TL
Lise mezunu bekçi maaşı 6 bin 767 TL
Üniversite mezunu bekçi maaşı 7 bin 707 TL
Temmuz 2022 zammı sonrasında ise en düşük bekçi maaşı..

Yapılan açıklamalara göre en düşük bekçi maaşı 10.293 TL oldu.
Bekçi maaşlarına ilişkin net detaylar henüz belli olmasa da en düşük rakamın 10 bin 293 TL olduğu gündeme bomba gibi düştü. Gelecek yeni veriler sonrasında ise bekçilerin ilkokul, lise ve üniversite mezuniyetlerine göre ne kadar maaş alacakları açıklanmış olacak.