Bakan Şimşek'ten Açık Veya Örtülü Kur Açıklaması

Bakan Şimşek'ten Açık Veya Örtülü Kur Açıklaması
Son Dakika Haberleri... Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dezenflasyon odaklı programlarının ana hedefi olduğunu vurgulayarak, kur hedeflerinin olmadığını söyledi. Şimşek, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden ekonomik göstergelere dair yorum yaptı. "Programımızın ana hedefi dezenflasyondur" diyen Şimşek, açık veya örtülü bir kur hedefi bulunmadığını ifade etti.

Şimşek, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini vurgulayarak, "Kural bazlı ve öngörülebilir politikalarımız başarıya ulaştıkça güven daha da artıyor, portföy tercihleri TL’ye yöneliyor ve ülkemize kaynak girişi hızlanıyor" şeklinde belirtti.

Bakan Şimşek, X hesabından yaptığı açıklamada:

"PROGRAMIMIZIN ANA HEDEFİ DEZENFLASYONDUR."

Bakan Şimşek, X hesabından yaptığı açıklamada:

Açık veya örtülü bir kur hedefimiz bulunmamaktadır. Ülke tecrübeleri, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösteriyor.

Kural bazlı ve öngörülebilir politikalarımız başarıya ulaştıkça güven daha da artıyor, portföy tercihleri TL’ye yöneliyor ve ülkemize kaynak girişi hızlanıyor.

TL varlıklara yabancı ilgisi artarken, bankalarımız ve reel sektörümüz yurtdışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynak sağlıyor. Çok taraflı bankalardan dış finansman imkânlarımız da artıyor.

Bu kaynaklar sadece kısa vadeli finansal yatırıma değil üretim ve ihracata da yöneliyor.

Programımızın olumlu sonuçları görülmeye devam ettikçe uluslararası sermaye girişinin vadesi daha da uzayacaktır.

Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihleri ve artan dış kaynak girişi rezervlerimizin güçlenmesine önemli katkı sağlıyor.

Program hedeflerimiz doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz.

Kaynak:halktv.com.tr