Altın Fiyatlarında İbre Tersine Döndü: Gram Altında Sular Duruluyor Mu? Uzman İsim Kritik Seviyeyi İşaret Etti

Altın Fiyatlarında İbre Tersine Döndü: Gram Altında Sular Duruluyor Mu? Uzman İsim Kritik Seviyeyi İşaret Etti
İsrail-İran arasındaki gerilimin ardından altın piyasasında yer yerinden oynadı. Uzun süreli yükselişin ardından piyasada aşağı yönlü hareketlilik başladı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, puslu piyasada kritik seviyeleri işaret etti.

İsrail-İran arasındaki gerilimin ardından oynaklığını sürdüren para piyasaları gram altın fiyatlarını da hareketlendirdi. Uzun süredir yükseliş trendini tutturan altın piyasasında oklar tersine döndü.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, uzun süreli yükselişin ardından aşağı yönlü hareketliliği sabah.com.tr’ye yorumladı.

2-subat-altin-fiyatlari-ne-kadar-oldu.webp

İSRAİL-İRAN GERGİNLİĞİ ALTININ FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

Güvenli liman olarak yatırımcının odağından ayrılmayan altın, İran-İsrail gerginliğiyle hareketli döneme tekrar geçiş yaptı. Uzun süreli yükselişin ardından tekrar tersine dönen piyasa fiyatlanmaları yatırımcının anbean takibinde.

Geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselen gram altın fiyatları tarihi rekorunu tekrar tazeledi. Ons 2433 dolar düzeyini, altın gram fiyatı ise buradan esen rüzgarın etkisiyle 2529 TL'yi gördü. Bu seviyeler dikkate alındığında ons tarafında 2024 yılında yüzde 17'lik bir prim dikkat çekerken, gram altın ise yatırımcısına aynı dönemde yüzde 28 civarın kazanç sağladı.

9npctcvwefkahe-nxdluhwyks-f4p3dgc5n3ppyhogafldblq98l2bnxwyo6vfknzkpsb7mxp4xrhgndtlgaoad6s1euf1qgedzz7a35yglk0t7rve4y8x-6ftfi1x96qz3bxdde3jw3yek7wgao8dywps6yimogrrcnillch5jmqmayda4dtajv4txhvxqrwhex48jy5pvvnzkpu.webp

ORTA DOĞU’DA TANSİYON DÜŞTÜ ALTINDA SATIŞLAR YÜKSELDİ

Analistler, Orta Doğu'da sınırlı da olsa düşen tansiyonun altına olan talepteki zayıflamada etkili olduğunu belirterek, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin varlık fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ettiğini açıkladı.

ALTINDA İBRE TERSİNE DÖNDÜ

İslam Memiş'in konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

"Son bir haftadır yatırımcılara düşüş konusunda 'Kar satışları olacaktır, acele etmeyin' diye uyarılarım oldu.

Ons altın 2300 dolar altına sarkabilir. Gram altın yatırımcısı da ons altını takip etmeli. Bu beklentim hala devam ediyor.

altin-kac-lira-olur-2-aralik-2022-sgj0.webp

'ALTIN FİYATLARI TARAFINDA GERİ ÇEKİLME OLACAKTIR'

Şu anda ons altın 2360 dolar seviyesinde gram altın da serbest piyasalarda 2592 lira seviyesinde. 2600 lira altına sarktı. 1-2 hafta kısa vadeli bir geri çekilme ve teknik olarak bir düzeltme devam edecektir.

GERİ ÇEKİLMELER YATIRIMCIYA FIRSAT

Ama bu geri çekilmeler kısa vadede kalacaktır. O yüzden altın yatırımcısı bu 2 haftayı iyi değerlendirmeli ve bu geri çekilmeleri bir fırsat olarak görmeli.

s-2bd16a22838fb66e9a4d1848fd602674e18f7b1e.webp

İŞTE 2024 YILI ALTIN BEKLENTİSİ

Yaz aylarında düğün sezonlarında gram altın tarafında 3000 TL beklentim devam ediyor. Ons altın tarafında 2600 dolar beklentim devam ediyor.

Dolar kuru da düşük. Bu çok kalıcı olmayabilir ve hal böyle olunca da 2 haftalık geri çekilmeleri fırsata dönüştürmek lazım. Bu yıl uzun vadede altın fiyatları yükselişini devam ettirecektir. Gram altın için 3000-3500 lira beklentim sürüyor.

samorodok.jpg

İSLAM MEMİŞ ALTIN GRAM FİYATI İÇİN 1 MAYIS'I İŞARET ETTİ

Alım fırsatı için önümüzdeki 2 haftayı iyi değerlendirmek lazım. Çünkü 1 Mayıs'ta Fed'in faiz toplantısı var. Bu toplantı sonrası bir yükseliş gerçekleşebilir. Ons altını takip etmek lazım.