Almanya'dan Herkesi Etkileyecek Yeni Göçmen Kararı!

Almanya'dan Herkesi Etkileyecek Yeni Göçmen Kararı!
Almanya’da sığınmacılara aylık 50 euro nakit ödeme sınırı getirildi. Eyalet başbakanları, Berlin’deki toplantıda bu konuda anlaştı. Bu karar, Almanya'da sığınmacıların nakit ihtiyaçlarını sınırlamayı hedefliyor.

Almanya’da eyalet başbakanları, sığınmacılara aylık en fazla 50 euro nakit ödeme yapılması konusunda anlaştı. Eyalet liderleri, ödeme kartları aracılığıyla yapılacak bu sınırlamanın sığınmacıların nakit ihtiyaçlarını kontrol altında tutmayı hedeflediğini belirtti.

ÖNEMLİ BİR İŞARET

DW Türkçe'nin haberine göre Hessen Eyaleti Başbakanı Boris Rhein, Berlin’deki Eyalet Başbakanları Konferansı sonrası yaptığı açıklamada, 16 eyalet başbakanının bu nakit ödeme sınırı üzerinde mutabık kaldığını açıkladı. Rhein, "Eyaletlerin bu konuda hemfikir olması çok önemli bir işaret" dedi.

GÖÇ KONULU BELGE ÜZERİNDE ANLAŞMA

Alman haber ajansı dpa'nın verdiği bilgiye göre, eyalet başbakanları, federal hükümetten iltica prosedürlerinin üçüncü ülkelere kaydırılmasına yönelik somut modeller geliştirmesini talep eden bir belge üzerinde de anlaştı.

ÜÇÜNCÜ ÜLKE DÜZENLEMESİNDE ISRAR

Hessen Başbakanı Boris Rhein ve Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil, iltica sürecinin yurt dışında tamamlanmasını öngören üçüncü ülke düzenlemelerine Avrupa Birliği ülkelerinin önem verdiğini belirtti.

İÇİŞLERİ BAKANI FAESER'DEN TEMKİNLİ YAKLAŞIM

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, bu uygulamanın Almanya’daki göç durumunu temelden değiştirmeyeceğini söyledi. Potsdam’da düzenlenen Federal ve Eyalet İçişleri Bakanları Konferansı’nda konuşan Faeser, bu düzenlemenin "bir yapı taşı" olabileceğini ifade etti.

AYLAR SÜREN UZMAN İNCELEMESİ

Faeser, daha sonra eyalet liderleri ve Başbakan Scholz ile üçüncü ülke düzenlemelerine ilişkin aylar süren uzman incelemesinin sonuçlarını paylaşacak. Başbakanlar, bugünkü istişarelerin ardından Scholz ile görüşerek taleplerini aktaracaklar.