AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi yapmıştı: 150 milyonluk otopark elde kaldı

AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi yapmıştı: 150 milyonluk otopark elde kaldı
AKP'li Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçü zamanında temeli atılan ve kamulaştırma ile birlikte yaklaşık 150 milyon liraya mal olan katlı otoparkı alıcı çıkmayınca 121 milyon lira bedelle ikinci kez ihaleye çıktı. Ancak ihale katılan olmayınca otopark elde kaldı.

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde 2018'de yapımına başlanan ve kamulaştırma ile birlikte yaklaşık 150 milyon liraya mal olan katlı otopark, 2020 yılında tamamlandı. Geçen yıl Mart ayında ihale ile satışa çıkarılan otoparka alıcı çıkmayınca belediye 121 milyon lira bedelle ikinci kez ihaleye çıktı. Ancak ihale katılan olmayınca otopark elde kaldı.

AKP’li Büyükşehir Belediyesine tepki

Ortahisar Belediyesinin CHP'li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, satışı bir türlü yapılamayan ve işletilmesi yılan hikayesine dönen Katlı Otopark için AKP’li Büyükşehir Belediyesine tepki gösterdi.

Sözcüde yer alan habere göre, Zorlu, otoparkın işletilemediğini ve satılamadığını belirterek, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sayın Gümrükçüoğlu zamanında büyük bir reklam ile Hacıkasım'da kamulaştırmalar sonucu 750 araçlık otopark yapımını bizlere duyurmuştu. Daha sonra 310 araç alabilecek şekilde otopark küçüldü ve bir kısmı dükkan ve kafe şekline dönüştürüldü. Yaklaşık kamulaştırma ve yapım bedeli olarak 150 milyon gibi bir harcama yapıldığı kendi açıklamaları ve İller Bankasından alınan kredilerin bugünkü faiz hesabıyla çıkıyor. Oysa bugün ikinci kez yapılan ihale sonucunda kimsenin 121 milyonluk ihaleye girmediği belli oldu. Yani iş tamamen yanlış yapıldı amacından uzaklaştı ve zarar etti” dedi.

'Borçlanarak yaptıklarını satmayı da beceremiyorlar'

Bariz şekilde görülen bu zararı hangi vekil ya da başkanın üstleneceğini soran Zorlu, "Hesabını kim verecek? Buna sahip çıkan vekiller, il ya da ilçe başkanları, belediye başkanları ne diyecekler? Eleştirmekten bıktık. Vatandaşlarımız, ‘Doğrularını da söyleyin’ diyor. Söylüyoruz ama inanın yok denecek kadar az. Aylardır biten yatırım ne satılıyor ne işletiliyor. Cumhuriyetin bütün ürettiklerini bir çırpıda satanlar, kendi borçlanarak yaptıklarını satmayı da beceremiyorlar” ifadelerini kullandı.