Ahmet Davutoğlu'ndan bu meslekleri yapanlara müjde

Ahmet Davutoğlu'ndan bu meslekleri yapanlara müjde
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hafta başında ‘yok olmaya yüz tutmuş mesleklere faizsiz kredi müjdesi’ Afyonkarahisar’daki esnaflar tarafından memnuniyetler karşılanırken, kalaycı, bakırcı ve keçeci gibi esnaflar bu müjde...

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hafta başında ‘yok olmaya yüz tutmuş mesleklere faizsiz kredi müjdesi’ Afyonkarahisar’daki esnaflar tarafından memnuniyetler karşılanırken, kalaycı, bakırcı ve keçeci gibi esnaflar bu müjde ile geleceğe daha güvenle bakabileceklerini ifade ettiler.

Afyonkarahisar’ın merkezinde, Uzun Çarşı’da geçimini halen kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarından sağlayan çarşı esnafı açıklanan kredi müjdesine karşı açıklamalarda bulundu. Çarşı esnafından olup kalaycılık yapan 75 yaşındaki Hacı Kara konu ile ilgili olarak, “Ufak esnaf bitti, şöyle bitti. Marketler, zenginler orta yere çıktı bütün ne kadar ufak esnaf varsa hepsini yedi. Kasabı, bakkalı, ekmekçisi, ayakkabıcısı, yorgancısı, urgancısı hepsini aldı içine. Ne çarşı içinde ne mahallede ufak esnaf kalmadı.

Ama hükümetimiz, Başbakanımız şu an bizleri yani ufak esnafı kalkındıracağız dedi. Ufak esnafı kalkındırmak için kredi vereceğini, faizsiz kredi bu. Bunu verdiği zaman inşallah bu insanlar belki kalkınır. Ama yine de bu marketler olduğu müddetçe şehir içinde, mahalle içinde bu ufak esnaflar zor kalkınır. Devlet buna hizmet eder bu krediyi verirse esnaf belki kalkınabilir. O da şöyle faizsiz olduğu için. Şimdi kooperatif her zaman kredi veriyor yüzde otuz, yüzde 35, yüzde 40 faizle. Zaten bunu aldığı zaman evi, bağı bahçesi, atı, arabası, kendi dahi bitiyor” dedi.

“BU MESLEĞİ YAPAN TÜRKİYE’DE ON KİŞİ KALDIK”

Yine çarşı esnafından olan ve geçimini keçecilik ile sağlayan 52 yaşındaki Mustafa Erkuş öncelikle sıcak su bulamadıklarından ve mesleğin bittiğine değinerek, “Bizim en çok sorunumuz sıcak su. Kışın çalışamıyoruz sıcak su olmadığından dolayı.

Bizim memleketimiz jeotermal memleketi. Valiye söyledik, belediye başkanına söyledik, bütün yetkililere söyledik, ‘gelin bize buradan bir yer verin şu işi kalkındıralım’ dedik. Tamam diyorlar fakat üç gün sonra ne gelen var ne giden var. Bu mesleği yapan Türkiye’de on kişi kaldık. Afyonkarahisar’da beş veya altı kişiyiz. Ama şimdi bu meslek bitmiş. Mutahaflık bitti. Efendim semercilik bitti. Neden bitti? Çünkü ilgilenilmediğinden dolayı bitti. Bizim keçeciliğin de olacağı bu. Anlattığım gibi bizim sorunumuz sıcak su sıcak su. Bu soğukta biz çalışamıyoruz şimdi, yazın çalışıyoruz” diye belirtti.