65 Yıllık Tekstil Devi Konkordato İlan Etti! Kadınların En Çok Tercih Ettiği Firmalara Kumaş Veriyordu

65 Yıllık Tekstil Devi Konkordato İlan Etti! Kadınların En Çok Tercih Ettiği Firmalara Kumaş Veriyordu
Kumaş üretiminde sektörün en güçlü birkaç firmasından biri olan Emek Kumaş AŞ, 500 milyonu aşan borcunu ödeyemez duruma düştü. Kur krizi ve maliyetlerdeki artışın altında kalkamayan grubun üç şirketi ile sahibi konkordato istedi. Dün görülen duruşmada, mahkeme grubun üç şirketine yönelik konkordato kararı verdi.

Temeli İstanbul Fatih’te halı ve mobilya satan Emek Ticaret ile atılan Emek Group şirketleri İstanbul ve Niğde’de üretim yapıyor. Kumaş üretimi ve satışı konunda sektörün en güçlü firmaları arasında başı çeken Emek Group, dünya moda devlerine de üretim yapıyor. Zara, Marks & Spencer, Naf Naf, Bestseller ve H&M, Gerry Weber, Koton ve Tom Taylor grup şirketlerinin üretim yaptığı markalar arasında yer alıyor.

3 ŞİRKETİN BORCU 520 MİLYON TL

Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına göre, mali yapısı son derece güçlü olarak bilinen grubu, ekonomide son aylarda artan istikrarsızlık sarstı. Dava dilekçesine göre, kurlardaki sert hareketlilik, maliyetlerde yüzde 110’ü bulan artış ile kredi faizlerinin yüzde 60’a dayanması grup şirketlerinin mali dengesini bozdu. Dava dosyasına göre Emek Global’in borcu 334 milyon TL, Emek Kumaş’ın borcu 110 milyon TL, Emekteks’in borcu ise 81 milyon TL seviyesinde.

whatsapp-image-2024-03-01-at-17-35-48.jpeg

KESİN MÜHLET KARARI VERİLDİ

Davanın dün görülen duruşmasında 3 şirkete yönelik 1 yıllık kesin mühlet kararı verildi. Anılan 3 şirketin yanı sıra, sahibi İbrahim Cüneyt Önügören de konkordato kapsamına alındı. Şirket, borçlarını belirli bir takvim içinde ödeyecek. Dava dosyasına göre alacaklılar arasında, çok sayıda şirketin yanı sıra birçok banka da bulunuyor.

ERBAKAN’A YAKIN BİR İSİMDİ

Emek Group’un kurucusu Osman Nuri Önügören aynı zamanda merhum başbakan Necmettin Erbakan ile birlikte Milli Nizam Partisi’nin de kuruluşunda yer aldı. Erbakan’ın en yakınındaki birkaç isimden biri olarak bilinen Önügören 7 yıl önce vefat etmişti. Önügören’i son yolculuğuna uğurlayanlar arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan da yer almıştı.

whatsapp-image-2024-03-01-at-17-34-04.jpeg