Merkez Bankası rezervlerinde 4 yıl sonra bir ilk: Mart 2020'den beri ilk kez

Merkez Bankası rezervlerinde 4 yıl sonra bir ilk: Mart 2020'den beri ilk kez
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde dört yıl sonra bir ilk yaşandı. Bankacıların hesaplamalarına göre, swap hariç net rezervler Mart 2020'den bu yana ilk kez artı bölgeye geçti. Haftanın ilk dört gününde TCMB verileri 5,3 milyar dolar artış gösterdi ve hazine mevduatı eklendiğinde rezervler 0,9 milyar dolar ile pozitif tarafa geçti.

Bu gelişme, TCMB'nin rekor hızda rezerv birikimini sürdürdüğünü gösteriyor. Seçim öncesinde -65 milyar dolara kadar gerileyen swap hariç net rezervler, seçimlerden sonraki süreçte hızlı bir toparlanma gösterdi.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu sunumunda, enflasyonla mücadeleye zarar vermeyecek şekilde rezerv biriktirmeye devam edileceğini belirtmişti. Swap hariç net rezerv, merkez bankalarının sahip olduğu döviz rezervlerinden swap işlemleri sonucunda aldığı borçların çıkarılmasıyla elde edilen rezerv miktarını ifade eder. Bu kavram, swap işlemlerinin dahil edilmediği yani merkez bankalarının swap anlaşmaları yaparak elde ettiği döviz varlıklarının hesaba katılmadığı net rezerv miktarını gösterir.

Merkez bankaları, döviz rezervlerini artırmak ve döviz kurlarını dengelemek için zaman zaman diğer ülkelerle swap anlaşmaları yapabilirler. Swap anlaşmaları, iki ülkenin merkez bankalarının belirli bir süre için birbirlerinin para birimlerini belirli bir faiz oranı ile değiştirmesidir.

Swap yoluyla elde edilen rezervler geri ödenmesi gereken borçlar olduğu için swap hariç net rezerv hesaplanırken bu borçlar düşülür. Swap hariç net rezerv, ülkenin döviz rezervlerinin ne kadarının kullanılabilir olduğunu ve merkez bankasının döviz piyasalarında ne kadar müdahale gücüne sahip olduğunu anlamak için önemli bir göstergedir.