Zelenski'nin SS armalı paylaşımını anımsattı: Yayından alındı

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy'nin Sky News'e verdiği röportajı, Zelenski'nin sosyal medya hesabında SS amblemli bir askerin fotoğrafını paylaşmasını anımsatması ardından yarıda kesildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mayıs 2022 13:34
Zelenski'nin SS armalı paylaşımını anımsattı: Yayından alındı

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, İngiliz Sky News kanalında, Ukrayna lideri Zelenskiy'in sosyal medyada SS Totenkopf* amblemli bir askerin fotoğrafını paylaşmasını anımsatmasının ardından yayından alındı.

Sky News kanalına konuk olan Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Polyanskiy, sözkonusu paylaşımı anımsatarak, "Bunun ne olduğunu biliyor musunuz? Bu, İkinci Dünya Savaşı'ndaki bir Alman SS tümeninin amblemi. Zafer Bayramı'nda, bu amblemi taşıyan Sağ Sektör'den bir militanın fotoğrafını yayınladı ve bunun, kendi bakış açısıyla Nazizme karşı verilen mücadelenin bir simgesi olduğunu söyledi" ifadelerini kullandı.

Röportaj sırasında sunucu, Polyanksiy'in sözünü kesmeye çalıştı. Rus diplomat, "Bu, yarım saat sonra silindi, ancak elbette bunun bir kopyası bizde mevcut. Bu, Birleşik Krallık'ın şu anda Zafer Bayramı sırasında Nazi sembolleri sergileyen Ukraynalı yetkilileri koruduğu anlamına geliyor" dedi.

Polyanskiy'nin bu ifadeleri üzerine röportajı yarıda kesildi.

SS armalı asker fotoğrafı paylaştı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, 9 Mayıs Zafer Günü'nü sosyal medya hesabından hücum yeleğinde SS Totenkopf arması olan bir askerin fotoğrafını paylaşmıştı. Zelenski gelen tepkiler ardından sözkonusu paylaşımını sildi.

totenkopf.jpeg

*3. SS Panzer Tümeni 'Totenkopf', SS-Heimwehr Danzig ve Nazi toplama kamplarında görev yapmakta olan personelin bir araya getirilmesiyle kurulmuştu.