Zelenski G7'de konuştu: Roketatarlara ihtiyacımız var

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, çevrimiçi düzenlenen G7 Liderler Zirvesi'ne katıldı. Zelenski burada yaptığı konuşmada, "Çok namlulu roketatarlara ihtiyacımız var" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Mayıs 2022 11:05
Zelenski G7'de konuştu: Roketatarlara ihtiyacımız var

Çevrim içi düzenlenen G7 Liderler Zirvesine katılan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna ve Rusya arasında 2 aydan fazla devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.

'Nazileri taklit etmek'

Rus ordusunun dün, Ukrayna'nın Lugansk bölgesindeki Bilohorivka köyüne havadan saldırı düzenlediğine dikkati çeken Zelenski, "Rus bombasıyla yapılan saldırıda burada 60 kişi öldürüldü. Bu kişiler, köydeki okulda saldırılardan saklanıyordu. Bu, Nazilerin Avrupa'ya yaptığı kötülüğü taklit etmek demektir" dedi.

Rusya'nın Odesa ve diğer kentlere saldırı düzenlediğini belirten Zelenski, "Sivilleri Rus saldırılarından koruyabilecek çok namlulu roketatarlara ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

'Savaş suçu işleyenler adalete teslim edilmeli'

Rusya'ya yönelik yaptırımların sertleştirilmesi gerektiğini ifade eden Zelenski, "Zorbalığa hizmet eden tüm Rus memurları, kolluk kuvvetlerinde çalışanlar ve özellikle de hakimlerin yaptırım listelerinde yer alması gerekiyor. Bu şahıslar listelerde henüz yok. Savaş suçlu işleyen tüm Ruslar, adalete teslim edilmeli ve uluslararası işbirliği yoluyla tutuklanmalıdır" dedi.

Ukrayna'ya maddi desteğin sağlanmasının önemine işaret eden Zelenski, savaşta hasar gören altyapıyı onarmak için en az 600 milyar dolara ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Zelenski, küresel gıda pazarının istikrarın sağlanması için girişimlerinin pekiştirilmesinin önemini vurguladı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı