Zelenski: Donbas ve Harkov'da durum çok karışık

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski savaşın son durumuna yönelik yaptığı açıklamada özellikle Donbas ve Harkov’da durumun çok karmaşık olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mayıs 2022 02:07
Zelenski: Donbas ve Harkov'da durum çok karışık

Donbas ve Harkov’da durumun çok karışık olduğunu ifade eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, kilit mücadele alanlarının Severodonetsk, Lıçısank, Bakhmut, Popasna olduğunu belirtti.

Savaşın 94’üncü gününde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, kilit alanların Severodonetsk, Lıçısank, Bakhmut, Popasna ve Rus taarruzunun yoğunlaştığı diğer şehirler olduğunu belirterek, "Ama savunmamız devam ediyor. İşgalcilerin saldırısına direnen herkese minnettarım. Öncelikle silah tedariki olmak üzere savunmamızı güçlendirmek için her gün çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

'Mykolaiv bombalandı 1 kişi yaralandı'

Zelenski, Rusya’nın Mykolaiv’i bombalaması sonucunda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 2’si ağır olmak üzere 7 kişinin de yaralandığını ve bombaların anaokuluna 20 metre uzaklıktaki yerleşim alanına isabet ettiğini açıkladı. Rusya’nın, Ukraynalıların Herson bölgesinin geçici olarak işgal edilmiş bölgelerinden ayrılmasını sınırlamaya çalıştığına dair giderek daha fazla bilgi olduğunu belirten Zelenki, “İnsani yardım koridorları sağlamıyorlar. Ve insanların bireysel gidişini kapattılar” dedi.

Öte yandan 30-31 Mayıs’ta yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısına hazırlandığını söyleyen Zelenski, “Toplantıya katılanlara hitap edeceğim. Özellikle, aslında Rus devletinin Avrupa ile ilgili tek eylem biçimi haline gelen terör hakkında konuşacağım. Ukrayna topraklarındaki terör, sadece ülkemizde değil, Avrupa enerji piyasasındaki terör, küresel ölçekte gıda pazarındaki terör. Ve sırada hangi terör olacak?” dedi.

'Johnson'la limanların engelini görüştük'

Ayrıca ulusa sesleniş konuşmasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ifade eden Zelenski, Ukrayna'ya yönelik savunma desteğinin güçlendirilmesi, güvenlik garantileri konusundaki çalışmaların yoğunlaştırılması, Ukrayna'ya yakıt sağlanması ve gıda krizini önlemek ve limanların engelini kaldırmak için neler yapılabileceği hakkında konuştuklarını belirtti.

KAYNAK: DHA