Churchill tesadüfü

Churchill tesadüfü
Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı başlattığı savaştan bu yana ilk kez yurtdışı ziyareti gerçekleştiren Zelenski, ABD Başkanı Biden ile Beyaz Saray'daki görüşmesinin ardından Kongrede konuştu. Zelenski'nin Kongre konuşması akıllara 81 yıl önce aynı kürsüden halkı için yardım isteyen dönemin İngiltere Başbakanı Churchill'i getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ABD Kongresinde Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak katıldığı bir oturumda Kongre üyelerine hitap etti.

Zelenski'nin ABD Kongresinde yaptığı bu konuşma bundan 81 yıl önce dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in yaptığı konuşmayı akıllara getirdi. Aralık 1941'de Winston Churchill ABD Kongresi önünde 30 dakikalık bir konuşma yaptı ve hem bu konuşmayla hem de yabancı bir lider tarafından yapılan en önemli ziyaretlerden biri olarak tarihe geçti. Seksen bir yıl sonra, neredeyse aynı gün (4 gün farkla), Kongre bir başka savaş dönemi liderini, ülkesi 10 aydır Rusya'nın bombardımanına maruz kalan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'yi ağırladı.

Zelenski, Churchill'in de aralık ayında yaptığı ve tarih sayfalarında yer edinen konuşmasının ardından tam 81 yıl sonra aynı kürsüden ülkesi adına dünyaya seslendi.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin başkanlığındaki oturumda, Kongre üyeleri Zelenski'yi uzun süre ayakta alkışlayarak karşıladı. Konuşmasına başta Amerikan halkı olmak üzere Kongre üyelerine teşekkür ederek başlayan Zelenski, "Burada olmak benim için bir ayrıcalıktır" görüşünü dile getirdi.

'Gelecek yıl dönüm noktası olacak'

Zelenskiy, tüm dünyanın zihninde Rusya’ya galip geldiklerini söyleyerek, "Tüm kasvetli manzaraya rağmen Ukrayna düşmedi. Ukrayna yaşıyor ve (Rusya’yı) geri püskürtüyor" diye konuştu. ABD'lilerin ve Avrupalıların da bu savaşta bir zafer elde ettiklerini aktaran Zelenski, "İşte bu nedenle Avrupalılar şu an her zamankinden daha güçlü" ifadelerini kullandı.

Zelenski, "Rus tiranlığı üzerimizdeki kontrolünü kaybetti. Bir daha asla zihinlerimizi etkileyemeyecek" dedi. Öte yandan Rusları sahada da yenmeleri gerektiğini dile getiren Zelenski, konuşmasında "Bu mücadele çocuklarımız ve torunlarımızın nasıl bir dünyada yaşayacaklarına karar verecek" ifadesine yer verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı, gelecek yılın hem Ukrayna hem de ABD için "dönüm noktası” olacağını ifade ederek, Ukrayna’nın cesareti ve ABD’nin kararlılığına vurgu yaptı.

'Ukrayna asla teslim olmayacak'

Rusya’nın mayıstan bu yana Bahmut’a durmaksızın saldırılar gerçekleştirdiğini anlatan Zelenski, geçen yıl 70 bin sivilin yaşadığı bu şehirde artık çok az sayıda sivilin kaldığını söyledi. Zelenski, Rusya’nın askeri mühimmat ve cephane konusunda kendilerinden önde ancak Ukrayna savunma güçlerinin hala ayakta olduğuna dikkati çekti.

Ukraynalı askerlerin mücadelesini 1944’te Hitler’e karşı mücadele veren Amerikan askerlerine benzeten Zelenski, "Ukrayna asla teslim olmayacak" dedi.

Zelenski: Rusya ve İran terör devleti

Kendilerine verilen mühimmat desteğinin önemli ancak yeterli olmadığını belirten Zelenski, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rusya bu soykırım politikasında kendisine bir müttefik buldu: İran. İran Rusya'ya altyapımızı tehdit eden yüzlerce öldürücü dron gönderdi. Böylece bir terörist diğerini bulmuş oldu. Diğer müttefiklerimize saldırmaları ise an meselesi. Onları şimdi durduramazsak… Bunu yapmalıyız."

Ukrayna’nın hiçbir zaman kendileri yerine Amerikan askerlerinin Ukrayna topraklarında savaşmalarını talep etmediğini dile getiren Zelenski, Ukraynalı askerlerin Amerikan tank ve uçaklarını mükemmel şekilde kullanabileceklerini kaydetti.

'Paranız sadaka değil'

Ukrayna Devlet Başkanı, ülkesine yapılan finansal destek için de teşekkür ederek, "Paranız sadaka değil, küresel güvenlik ve demokrasiye yapılan bir yatırımdır” diye konuştu. Rusya'yı "terör devleti" şeklinde tanımlayan Zelenski, bu ülkeden barışa yönelik adımlar beklemenin naiflik olacağını, Rusların kendilerinin de Kremlin tarafından zehirlendiğini, Rusya’nın yaptıklarının bedelini ödemesi gerektiğini ifade etti.

Zelenski’den barış zirvesi teklifi

Zelenskiy, Ukrayna’nın 10 maddelik barış formülü tekliflerini Başkan Joe Biden ile görüştüklerini kaydederek, "Bunları ortak güvenliğimizi önümüzdeki on yıllar boyunca garanti altına almak için uygulamalıyız" dedi.

Bu kapsamda bir barış zirvesi düzenlenmesi teklifinde bulunduklarını belirten Zelenski, önerdikleri barış inisiyatifini Biden’ın da desteklemesinden memnuniyet duyduğunu aktardı. Konuşmasında sık sık "demokrasi" vurgusu yapan Zelenski, Rusya’ya daha sert yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu.

Kongreye cephe hattından Ukrayna bayrağı hediyesi

Zelenski, konuşmasının sonunda kendilerine verdikleri desteğe teşekkür babında Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'ye doğu Ukrayna’daki cephe hattı Bahmut’ta kendisine sunulan ve üzerinde Ukrayna askerlerinin imzasını taşıyan Ukrayna bayrağını hediye etti.

Buna mukabil Pelosi de Zelenski’ye Kongre binasında dalgalanmış bir ABD bayrağı sundu.

Zelenski Washington'da kürsüye çıkmaya hazırlanırken, Churchill'in kararlı konuşmasının geçmişi de gündeme damgasını vuruyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ise Churchill'e atıfla "Bir başka tarihi lider savaş zamanında Kongre'ye hitap ediyor," dedi ve ekledi: "Demokrasinin kendisi tehlikede."

'Zelenski Churchill'in izinden gidiyor'

BBC'de Kayla Epstein imzasıyla yer alan analizde, Zelenski'nin Churchill'in izinden gittiği ifade edildi. "Seksen bir yıl sonra, Zelenski'nin Washington'a yaptığı sürpriz ziyaret de benzer bir beklenti ve telaşa yol açtı. Churchill'in güzergahını anımsatan bir şekilde, Zelenski de şehrin diğer ucundaki ABD Kongre Binası'na gitmeden önce Başkan Joe Biden ile bir araya geldi" denilen analizde, Zelenski'nin Churchill'den farklı olarak bölünmüş bir Kongre'ye birlik çağrısı yaptığı vurgulandı.

Zelenski'nin de Churchill gibi bir birlik havası yaratmayı umduğu ancak bu kez Washington'un acı bir şekilde bölünmüşlük olduğu vurgulanan analizde, "Zelenski, belki de Churchill'in karşılaştığından çok daha bölünmüş bir Kongre ve ABD'nin Ukrayna'ya verdiği önemli askeri ve mali desteğe karşı bazı Cumhuriyetçilerin artan muhalefetiyle karşı karşıya" denildi.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Kaynak:AA

Etiketler :