Zelenski: 30 İHA havada imha edildi

Zelenski: 30 İHA havada imha edildi
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ülkesinde Rusya'ya karşı devam eden savaştaki aktif çatışmaların 1300 kilometrelik cephe hattında sürdüğünü duyurdu.

Gece yarısında Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajıyla halka seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya ile Ukrayna arasında sıcak çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

Ukrayna'da devam eden savaşın en sıcak noktasının Bahmut şehri olduğuna dikkat çeken Zelenski, "Bahmut, cephe hattı boyunca en sıcak nokta olmaya devam ediyor. 1300 kilometrede aktif çatışmalar sürüyor" ifadelerini kullandı.

Savaşta 99 binden fazla Rus askerin öldüğünü iddia eden Zelenski, bu sayının bir gün sonra 100 bine yaklaşabileceğini belirterek, "Ne için? Moskova'da kimsenin bir cevabı yok ve olmayacak" dedi.

Havada 30 İHA imha edildi

Öte yandan Rus güçlerinin Ukrayna'ya İran üretimi insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırılarını sürdürdüğünü dile getiren Zelenski, bugün 30 İHA'nın havada imha edildiğini aktardı.

Rusya'nın, İran'dan tekrar "Shahed" tipi İHA'ları aldığını ileri süren Zelenski, İran ile Rusya'yı sivillere yönelik terör saldırıları düzenlemekle suçladı.

Gürcistan'da tutuklu Saakaşvili için tedavi çağrısı

Zelenski konuşmasında, Gürcistan'da 1 Ekim 2021'de gözaltına alınan Ukrayna vatandaşı eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin sağlık durumunun kötüye gittiğini savundu.

Tiflis'te bir klinikte tutuklu olarak tedavisi süren Saakaşvili'nin, Ukrayna, Avrupa ülkeleri veya ABD'de bir hastaneye nakli için Gürcistan hükümetine seslenen Zelenski, "Lütfen onun hayatını kurtarabilecek bir karar verin" diye konuştu.

Kaynak:AA

Etiketler :