Yunanistan'dan Erdoğan'a: Türkiye'nin bu tutumu tehdit altında olduğumuzun belgesidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis için "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşme yapmayı asla kabul etmiyorum" demesi ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı açıklama yaptı. Dendias, "Türkiye'nin bu tutumu tehdit altında olduğumuzun belgesidir" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mayıs 2022 17:30
Yunanistan'dan Erdoğan'a: Türkiye'nin bu tutumu tehdit altında olduğumuzun belgesidir

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ülkesinin Başbakanı Kiryakos Miçotakis hakkında söylediği sözlerin ardından açıklamada bulundu. Dendias, ülkesinin herhangi bir gerilimin içine çekilmeyeceğini ifade ederek, Yunanistan'ın Türkiye ile diyaloğa devam etmek istediğini ancak bunun Türk jetlerinin Yunan hava sahasına girdikleri süre boyunca mümkün olmadığını belirtti.

Dendias, "Komşumuzla gerilimi artırmak istemiyoruz" ifadelerini kullanarak, "Eğer bunu yaparsak bu, hükümetin bu yönde karar almış olmasından kaynaklanır" dedi.

'Türkiye'nin tutumu bizi doğruluyor'

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias öte yandan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye'nin bu davranışı, Yunan argümanlarının, yani tehdit altında olduğumuzun mutlak belgesidir. Bu tutum, casus bellinin içerikten yoksun olmadığını ve Türkiye'nin yaptıklarıyla, söylediklerimizi kesinlikle doğruladığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

*Casus Belli: Türkçeye "savaş nedeni" olarak çevrilebilecek Latince bir uluslararası ilişkiler terimi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı ardından "Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşme yapmayı asla kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçiler ile yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun; biz bize yeteriz" demişti.