Yunanistan: Avrupa Gazzeli Çocuklara Bakmalı

Yunanistan: Avrupa Gazzeli Çocuklara Bakmalı
Yunanistan Dışişleri Bakanı George Gerapetritis, Avrupa'nın Gazze'deki savaş mağduru çocukları barındırma görevini üstlenmesi gerektiğini açıkladı. Gerapetritis, bu adımın düzensiz göçten ziyade tamamen insani yardım odaklı olduğunu vurgulayarak, "Avrupa'nın sadece yaralıları değil, açlık ve diğer tehlikelerle karşı karşıya kalan çocukları da kucaklaması gerekiyor," dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı George Gerapetritis yaptığı açıklamada, Avrupa'nın Gazze'deki savaştan zarar görmüş ve travma geçirmiş çocukları, çatışma devam ettiği sürece barındırma görevi olduğunu söyledi.

"Gazze'deki trajediye karşı net bir şekilde hareket etmeliyiz," diyen Gerapetritis Reuters'a verdiği demeçte, Avrupa'nın sadece yaralıları değil, açlık ve diğer tehlikelerle karşı karşıya kalan çocukları da kucaklaması gerektiğini de belirtti.

"KONU DÜZENSİZ GÖÇ DEĞİL İNSANİ YARDIM"

Bu girişimin, Avrupa'da hassasiyet yaratan düzensiz göç konusuyla ilgili olmadığının altını çizen Gerapetritis, "Burada ekonomik göçten veya diğer türde düzensiz göçlerden bahsetmiyoruz. Bu tamamen insani yardım çağrısıdır," şeklinde konuştu.

Gazze'deki çatışmalarda yaşanan yıkımın yanı sıra bölgede artan açlık ve çocukların karşı karşıya olduğu akut yetersiz beslenme sorununa da dikkat çeken Gerapetritis, "Savaşın çocuklar üzerindeki psikolojik etkisi de büyük. Bu duruma acilen çözüm bulmalıyız," dedi.

Gerapetritis ayrıca, Filistin ve İsrail liderleriyle barışı sağlamak ve Gazze'yi yeniden inşa etmek için görüşmeler yaptıklarını da belirtti. "Savaşın sona ermesini beklememeliyiz. Bu büyük bir projedir ve mümkün olan en kısa sürede hayata geçirilmelidir," ifadelerini kullandı.