Uluslararası basın 'halk sağlığını' değil 'Corona birasını' daha önemli gördü

Meksika'da coronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda yaşamsal olmayan ekonomik faaliyetler askıya alındı. Sputnik ve Reuters ise haberi "Corona birasının üretimi" yönüyle görmeyi tercih etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Nisan 2020 12:28
Uluslararası basın 'halk sağlığını' değil 'Corona birasını' daha önemli gördü

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik tedbirler kapsamında birçok ülkede yaşamsal olmayan ekonomik faaliyetler durduruluyor. Bu ülkelerden biri de Meksika oldu. Salgının başlangıcından bu yana bin 510 kişinin enfekte olduğu ve coronavirüs kaynaklı 50 kişinin öldüğü ülkede, bu hafta sağlıkla ilgili olağanüstü hâl ilân edilerek yaşamsal olmayan ekonomik faaliyetler bu kapsamda askıya alındı.

Kararla birlikte Meksika'da üretilen Corona Extra, Pacifico ve Modelo gibi dünyaca ünlü bazı biraları 180 ülkeye ihraç eden Grupo Modelo'nun bira üretimi de askıya alındı. Dün yapılan açıklamada ticari faaliyetlerini askıya aldıklarını duyuran bira firması, pazar gününden itibaren fabrikalarını kapatacaklarını açıkladı.

Halk sağlığı önlemleri değil 'Corona birası' öne çıkartıldı

soL Haber'de yer alan habere göre ise uluslararası basın, halk sağlığı gözetilerek Meksika hükûmetince alınan kararın 'sağlık' yönünü es geçip 'Corona birası' yönüne takıldı.

Meksika'nın salgınla mücadele için attığı adımlar bu önlemleri almayan Batılı devletlerin basınında pek yer almazken; İngiltere merkezli Reuters ve Rusya merkezli Sputnik International haberi "Meksika'nın tedbirleri Corona Extra'nın üreticisini etkiliyor," yönüyle görmeyi tercih etti.

Sputnik, "Corona birasının mayalanması Covid-19 salgını nedeniyle Meksika'da durduruldu" başlığıyla haberi duyururken; Reuters ise "Meksika, salgın için gerekli olmadığı düşünülen Corona birasını mayalamayı bıraktı” başlığıyla duyurmayı seçti.

screenshot-17-002.pngscreenshot-18-003.png

Karara dair detaylı bilgiler ise iki medya organında da yer almadı.