Türkiye'ye F-16 satışına karşı olan Menendez şartlarını sıraladı

Türkiye'ye F-16 satışına karşı olan Menendez şartlarını sıraladı
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, Türkiye'ye F-16 satışına dair tutumundan geri adım atmayacağını açıklamasının ardından Yunan haber ajansına verdiği demeçte, itirazlarını kaldırmasının koşullarını sıraladı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın NATO zirvesinde Ankara'nın 40 F-16 savaş uçağı ve 80 modernizasyon kiti satın alma talebini karşılamak istediğini ifade etmesi ve bunların satışına Kongre'nin onayını alacağına inandığını söylemesi ardından Washington'da tartışmalar devam ediyor. Kongre'nin üst kanadı Senato'nun Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, Politico'ya, "Türkiye'ye F-16 satışını desteklememe yönündeki duruşundan geri adım atmayacağını" söylemesi ardından Atina-Makedon Haber Ajansı'na (AMNA) konuştu.

İtirazlarını çekmek için şartlarını sıraladı

Demokrat Senatör, şartları arasında "Ankara'nın Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmesini ve Moskova ile yakın ilişkilerini kesmesini" olduğunu da ifade etti.

"Rusya'dan S-400 satın alınması, Yunan adaları üzerinden uçuşlar, Türkiye'nin Rusya ile yakın ilişkileri ve gazetecilerle avukatların hapsedilmesi dahil insan hakları ihlalleri" olarak şartlarını açıklayan Menendez, "önemli sorunlar listesinin uzun olduğunu ve ve F-16 jetlerinin satışıyla modernizasyonunun sağlanması için bunların çözülmesi gerektiğini" belirtti.

'Erdoğan'ın hazır olduğunu görmedik'

Haberde, Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak ABD silah sistemlerinin satışını veto etme yetkisine sahip olduğundan bahsedilen Menendez'in, "Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu adımlardan herhangi birini atmaya hazır olduğunu henüz göremedik" ifadelerine yer verildi.

Menendez dün Politico'ya yaptığı değerlendirmelerde Türkiye'ye F-16 satışına karşı olduğunu ve bu tutumundan geri adım atmayacağını söylemişti. Öncesinde ise Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin 35 üyesi, Biden'a, Türkiye'ye F-16 ve modernizasyon kiti satışına karşı olduklarını bildiren mektup yollamıştı.