Türkiye'ye F-16 satışına karşı çıkan ABD'li senatör: Geri adım atmayacağım

Türkiye'ye F-16 satışına karşı çıkan ABD'li senatör: Geri adım atmayacağım
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dış İlişkiler Komisyonu'nun Demokrat Başkanı Bob Menendez, verdiği bir röportajda Türkiye'ye F-16 satışını desteklememe konusunda geri adım atmayacağını ifade etti.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'nun Demokrat Başkanı Bob Menendez, Politico muhabiri Andrew Desiderio'ya verdiği demeçte Türkiye'ye F-16 satışını desteklememe konusunda geri adım atmayacağını ifade etti.

Menendez, bu konudaki duruşunun "değişen koşullara uyum sağlayacak şekilde" olmadığını belirtti. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'nun Demokrat Başkanı daha önce satışa karşı çıkmasına "Türkiye'de insan haklarının durumunu" gerekçe göstermişti.

Ne olmuştu?

Daha önce ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'ye F-16 satışını desteklediğini ifade etmişti. Adımın gerçekleşmesi için Biden'ın Menendez ve Dış İlişkiler Komisyonu'nun Cumhuriyetçi Başkanı Jim Risch'in onayını alması gerekiyor.

Politico'da yer alan haberde, Beyaz Saray'ın konuyla ilgili olarak Menendez veya Risch'e baskı yapıp yapmayacağına ilişkin veri olmadığı kaydedildi.