Trump 'zamanı geldi' dedi! Türkiye'den sonra bir tepki de Rusya'dan geldi

Trump 'zamanı geldi' dedi! Türkiye'den sonra bir tepki de Rusya'dan geldi
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Golan Tepeleri hakkında yaptığı açıklamanın BM kararlarının doğrudan ihlali olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi" dedi.

İsrail teşekkür etti

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da Twitter üzerinden Trump'a teşekkür etti. Netanyahu, "İran’ın Suriye’yi İsrail’i yıkmak için bir platform olarak kullanmaya çalıştığı bir zamanda, Başkan Trump, İsrail’in Golan Tepeleri’nin egemenliğini cesaretle kabul ediyor. Teşekkürler Başkan Trump!" ifaderlerini kullandı. 

TÜRKİYE'DEN TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri çıkışıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Ülkelerin toprak bütünlüğü uluslararası hukukun en temel ilkesidir. ABD’nin İsrail’in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabaları, bölgede sadece daha fazla şiddet ve acıya yol açar. Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklemektir." ifadelerini kullandı.

Trump'ın açıklamalarına Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, ABD'nin Golan Tepeleri hakkında yaptığı açıklamanın BM kararlarının doğrudan ihlali olduğunu söyledi.

 

 

Etiketler :