TIME'ın 'Dünyanın En Etkili İnsanları' listesinde Zelenski zirvede

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, TIME dergisinin her sene belirlediği dünyanın en etkili insanları listesi için okuyuculara açılan oylamada birinci geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 10:47
TIME'ın 'Dünyanın En Etkili İnsanları' listesinde Zelenski zirvede

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, TIME dergisinin her sene yayınladığı "Dünyanın en etkili insanları" listesi için açılan oylamada okuyuculardan 3,3 milyondan fazla oy alarak ilk sırada yer aldı.

Rusya işgalinden sonra ön plana çıktı

2019'da Ukrayna Devlet Başkanlığı konumuna seçilmeden önce herhangi bir siyasi geçmişi olmayan Zelenski, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra dünya liderlerinden istediği destekler ile uluslararası arenada en çok konuşulan siyasetçilerden biri haline geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı öte yandan savaşın başından bu yana birçok etkinlikte de video konferans yoluyla boy göstererek dünya çapında ünlü sanatçılara da hitap etmişti. Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü film festivali Cannes'da bir konuşma yapan Zelenski, Charlie Chaplin'in kült filmi Büyük Diktatör'den yaptığı alıntıyla da oldukça konuşuldu.

Zelenski, öte yandan nisan ayında TIME muhabirlerinden Simon Shuster'a verdiği röportajda, "Onların izlediklerini anlıyorsun. Bir sembolsün. Bir devlet lideri nasıl davranmalıysa öyle davranmalısın" ifadelerini kullanmıştı.

Ardından Musk ve Johnson geliyor

Oylamayı ikinci bitiren isim, oyların yüzde 3,5'ini alan Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk olurken yüzde 3,2 oy oranıyla İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise üçüncü sırada yer aldı.

23 Mayıs'ta açıklanacak

Oylamaların ardından TIME editörlerinin belirlediği "Dünyanın En Etkili İnsanları" listesinin 2022 baskısı, 23 Mayıs'ta ilan edilecek.