Taliban'dan Erdoğan'a çağrı: Bize asker değil mühendis gönderin

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, “Türk kuvvetlerini Afganistan’da tutmaya çalışmasından üzüntü duyduklarını” söyleyerek 'Ayrıca topraklarımızdaki Türk varlığı ne yazık ki Amerikalıların isteği üzerine olmuştur” dedi. Mücahit yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afganistan’ın yeniden inşası için asker değil mühendis göndermesini istediklerini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Temmuz 2021 10:52
Taliban'dan Erdoğan'a çağrı: Bize asker değil mühendis gönderin

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, İstiklal gazetesinden Turan Kışlakçı’nın 14 Temmuz 2021 tarihli köşe yazısında kendisine ait olarak lanse edilen Suriyeli muhalifleri “küçük düşürücü” ifadeleri yalanladı. Zabihullah, ayrıca, röportajda yer alan “(Türkiye’yle) en azından Libya’daki Trablus hükümetiyle olan ilişkileri gibi bir ilişki geliştirebiliriz” sözlerinin de kendisine ait olmadığını söyledi.

Hafta ortasında İstiklal gazetesinden Turan Kışlakçı köşe yazısında Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit’le yaptığı röportaja yer vermişti. Röportajda Zabihullah’ın “Türk tarafı bize halen Suriyeli muhalif gruplara davrandığı gibi davranıyor” ifadesi kamuoyunda büyük yankı getirdi.

14 Temmuz tarihli yazıda, ayrıca, Zabihullah’ın ifadesi olarak lanse edilen “(Türkiye’yle) en azından Libya’daki Trablus hükümetiyle olan ilişkileri gibi bir ilişki geliştirebiliriz” cümlesi yer almıştı. Ancak Zabihullah Mücahit, Kışlakçı’nın yazısında yer verdiği Suriyeli muhalif ve Trablus hükümetiyle ilgili ifadeleri kullanmadığını söyledi.

“Suriye ve Tunus’la ilgili ifadeler bana ait değil”

Arabi21’e konuşan Zabihullah Mücahit, Suriyeli muhalif gruplarla ilgili “küçük düşürücü” ifadelerin kendisine ait olmadığını kaydetti. Zabihullah, “Suriyeli muhalif ve Trablus hükümeti hususunda benim ağzımdan söylenenler asılsızdır. Bunları ben söylemedim ve yazıda bahsedilenler uygunsuzdur” dedi.

Zabihullah, “Ayrıca böyle bir konu hakkında konuşmamıza da gerek yok, bu şekilde diğerlerini küçümsemiş oluruz. Bunları ben söylemedim ve bu açıklamaları ben yapmadım” dedi.

“Afganistan’daki Türk varlığı ne yazık ki ABD’nin arzusu”

Türkiye ve Afganistan’ın arasında güçlü bağlar kurmak istedikleri söyleyen Zabihullah, “(Türkiye’yle) dostuz, kardeşiz. Onlar bizim din, inanç ve doktrin ortağımızdır” dedi. Ancak Zabihullah, Ankara’nın “Türk kuvvetlerini Afganistan’da tutmaya çalışmasından üzüntü duyduklarını” dile getirdi. Bu şekilde Afganistan’ın bağımsızlığını ihlal edildiğini belirten Taliban sözcüsü, bunun yalnızca İslam ülkeleri arasındaki sözleşmelere değil, dünya ülkeleri arasındaki sözleşmelere de aykırı olduğunu söyledi.

Zabihullah şöyle devam etti: “Ayrıca topraklarımızdaki Türk varlığı ne yazık ki Amerikalıların isteği üzerine olmuştur.”

“ilişkilerin sürdürülebilmesi için Türkiye çekilsin”

Zabihullah, Türkiye’yle uzlaşma konusunda, Doha’daki görüşmelerde Ankara’nın tutumunun iki ülke ilişkileri için de doğru olmadığını ve ilişkilerin sürdürülebilmesi için Türkiye’nin Afganistan’daki askeri varlığını geri çekmesi gerektiğini söyledi.

Dini birlikten dolayı Afganistan’daki Türk askerleriyle karşı karşıya gelmekten kaçındıklarını dile getiren Taliban sözcüsü, “Şu an bizim açımızdan Türkiye’yle bir sorun yok, ancak onlar askerlerini ülkemizde tutarak başarısız ve uygunsuz bir yol izledi” dedi.

"Erdoğan, asker değil mühendis göndersin”

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesaj olarak Afgan halkının yanında olmasını ve Afganistan’ın yeniden inşası için katkıda bulunmasını istediklerini söyledi.

Afganistan’ın yıllardır yok edildiğini, ülkenin insani ve İslami yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Zabihullah, “Erdoğan liderliğindeki Türkiye’den vatanımızın inşasında bize yardımcı olacak mühendisler göndererek katkıda bulunmasını; yoksulluğa direnmemize, konut sağlamamıza yardımcı olmasını ve halkımızın başına gelen yıkıma son vermenizi istiyoruz” dedi.

Türk askerlerinin Kabil’de kalmasını Türk halkıyla ortak noktalarını temsil etmediğini belirten Zabihullah, “Erdoğan’dan tutumunu değiştirmesini, ülkesinin askerlerini geri çekmesini ve bize asker değil; mühendis, ekonomist, tüccar ve insani yardım göndermesini istiyoruz” dedi.

“Afganistan’dan çekilen ilk ülke Türkiye olmalıydı”

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, “Türk kuvvetlerinin yurdumuzda kalması açık ve net bir müdahaledir ve iki ülkenini ilkelerine akırıdır. Bu, din ve inancın Türk halkıyla bizi birleştirdiği ve birçok ortak noktayı paylaştığı bir dine yakışmaz. Güçlerini ülkemizden ilk çeken, Afganların vatanlarını birleştirmesine ilk izin veren ve bize yardım eden ilk Türkiye olmalıydı” dedi.

Arabi21’e verdiği röportajda Kabil’in Kandahar’daki önemli bölgeleri kontrol altına aldığı iddiasını reddeden Zabihullah, Taliban’ın Afganistan topraklarının yüzde 85’ini kontrol ettiğini teyit ederek “…Spin Boldak kasabasının ve (Pakistan sınırındaki) Kandahar vilayetine geçişlerin idaresi bizim elimizde. Düşman buraları tekrar ele geçiremedi” dedi.

“İç savaş istemiyoruz”

Afganistan’da iç savaş ve anlaşmazlık istemediklerini belirten Zabihullah, “(Geçmişte) Amerikalılarla işbirliği yapanların izini sürmüyoruz. Çünkü onların Afgan olduklarını, hata yaptıklarını ve geçmişte yaptıklarından tövbe ederlerse Afganistan’da kalmalarında bir sorun olmadığını biliyoruz” dedi.

Zabihullah, 20 yıllık işgalin ardından ABD’nin Afganistan’dan çekilmesini ve Taliban’ın ülkedeki kontrolünü hızla sağlayabilmesini halkın desteğine borçlu olduklarını söyledi.

Aynı zamanda röportajı gerçekleştiren Kudame Halid imzalı başka bir haberde Zabihullah Mücahit, İstiklal gazetesinden Turan Kışlakçı’nın köşesinde paylaştığı “Taliban Sözcüsü Zabihullah ile Röportaj” yazısındaki ifadelerin daha önce Taliban medyasında yayınlanan sözler olduğunu belirtirken, Kışlakçı’ya röportaj vermediğini açıkladı.

Karar - SELMAN CÖMERT