Tahıl krizinde çözüm: İstanbul'da koordinasyon merkezi kurulacak

Tahıl Sevkiyatı Anlaşmasının imza töreni Ukrayna, Rusya tarafları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres'in katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni, Rusya ve Ukrayna tarafları, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in katılımıyla Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen törende Türkiye adına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya adına Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna adına Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ve imza törenine tanıklık eden BM adına Genel Sekreter Antonio Guterres, tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belgeyi imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Guterres'in konuşma yaptığı törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak ve ilgili ülkelerin temsilcileri katıldı.

Guterres: Görüşmenin faydası herkes için önemliydi

Tören, BM Genel Sekreteri Guterres'in konuşmasıyla başladı. Guterres, şu ifadeleri kullandı: "Anlaşma, Sayın Erdoğan'ın ısrarlı çabalarıyla oldu. Rusya Federasyonu ve Ukrayna temsilcileri, böyle bir girişimin yolunu açtınız. Görüşmelerde insanlığın faydası herkes için önemliydi. Dünyanın küresel gıda arzının üstesinden gelebilmek için buna her zamandan fazla ihtiyacı var. Karadeniz'deki bu umut ışığı çok parlak. Bu çalkantılı zamanlarda böyle bir umut ışığı, insanların çektiği sorunların sona ermesini sağlasın."

Guterres'den sonra konuşmasına başlayan Erdoğan ise "Tüm dünyayı uzun süredir meşgul eden küresel gıda krizinin çözümünde büyük rol oynayacak bir girişime vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. (İstanbul'daki tahıl koridoru anlaşması) Bugün Karadeniz'de, dünyanın her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir umut ışığı var" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Savaş nihayetinde müzakere masasında sonlanacaktır.
  • (Tahıl sevkiyatı anlaşması) Üzerinde mutabakata varılan metinle dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına katkı sağlayacağız.
  • Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiğiyle Karadeniz'den dünyanın birçok ülkesine yeni bir nefes borusu açmış olacağız.
  • Bu son derece önemli planın icrası ve denetimi, İstanbul'da kurulacak müşterek koordinasyon merkezi tarafından gerçekleştirilecektir.
  • Gemilerin çıkışından güvenli bir şekilde intikaline ve varacağı limana ulaşmasına kadar tüm süreçler üzerinde mutabakat tesis edildi.

Akar ve Şoygu görüştü

akar-1.png
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul'da bir araya geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile imza töreninden önce bir araya geldi. Akar, Türkiye'nin gayretleriyle ortaya çıkan tahıl sevkiyatına yönelik mutabakatın imza töreni için İstanbul'a gelen Şoygu ile Kalender Kasrı'nda görüştü.

İkili ve bölgesel savunma, güvenlik konularının ele alındığı toplantıda, Bakan Akar tarafından Ukrayna'da acil ateşkese olan ihtiyaç bir kez daha vurgulanırken, tahıl ve gıda malzemelerinin denizden emniyetle sevkine yönelik çalışmalara katkılarından dolayı Şoygu'ya teşekkür edildiği bildirildi.

'Dünyaya müjdeyi vereceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuştuğu Eyüpsultan Meydanı'nda düzenlenen "41 Ayda 41 Eser Toplu Açılış Töreni"nde bugün gerçekleştirilecek olan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza törenine ilişkin, "Hububat meselesiyle alakalı sıkıntıları aşarak imzalar atılacak, bu imzalarla birlikte dünyaya müjdeyi vereceğiz" demişti.

Podolyak: Rusya ile bir anlaşma imzalamıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mihail Podolyak imza töreni öncesinde Twitter'dan yaptığı açıklamada, "(Tahıl koridoru) Ukrayna, Rusya ile herhangi bir belge imzalamamaktadır. Türkiye ve BM ile bir anlaşma imzalıyoruz ve onlara karşı yükümlülükler üstleniyoruz. Rusya, Türkiye ve BM ile bir ayna anlaşması imzalıyor" dedi.

Ukrayna tarafının Tahıl Sevkiyatı Anlaşması için kendi kısmına imza attığı ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Ukrayna tahılının Karadeniz’den ihracı için Türkiye-Rusya-Ukrayna-BM arasında yapılan görüşmelerle ilgili İstanbul’u ziyaret edeceği duyurulmuştu. Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Guterres'in ziyaretine ilişkin, "Durum biraz değişken, bu yüzden anlaşmanın ne zaman imzalanacağını gerçekten söyleyemem. Henüz tam olarak orada değiliz" demişti.

Heyetler sabah saatlerinde İstanbul'a gelmişti

Interfax ajansının geçtiği habere göre, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov başkanlığındaki Ukrayna heyeti, tahıl sorununun çözümüne ilişkin müzakereler için İstanbul'a sabah saatlerinde gelmişti. Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da tahıl anlaşmasının imza töreni için sabah saatlerinde Türkiye'ye geldi.

ABD: Memnunuz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price dün düzenlediği basın toplantısında ülkesinin Türkiye’nin ev sahipliğinde bugün imzalanacak olan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nı memnuniyetle karşıladığını ifade etmişti.

Putin: Ukrayna tahılının ihracına yardımcı olacağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’daki üçlü zirvenin ardından bugün yapılacak tahıl zirvesi öncesi önemli açıklamalarda bulunmuştu. Putin, "Rus tahılının tedarikiyle ilgili tüm kısıtlamaların kaldırıldığında 50 milyon ton ihracatına hazır olduklarını" vurguladı. Rusya’nın konu hakkındaki yaklaşımını anlatan Putin, “Şöyle ki Ukrayna tahılının ihracına yardımcı olacağız ama Rus tahılının tedarikiyle ilgili tüm kısıtlamaların kaldırılacağı gerçeğinden hareket ediyoruz. Şimdiye kadar kimseden itiraz gelmedi. Amerikan ortaklarımızdan dahil. Bakalım bundan ne çıkacak" ifadelerini kullanmıştı.

halktv.com.tr // Dış Haberler