Sri Lanka Cumhurbaşkanı: Vatandaşların şikayetlerini duymak için istekliyim

1948’teki bağımsızlıktan bu yana en kötü ekonomik krizin yaşandığı Sri Lanka’da Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa, "En büyük zorluk haline geldi" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Nisan 2022 15:31
Sri Lanka Cumhurbaşkanı: Vatandaşların şikayetlerini duymak için istekliyim

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa, "Mevcut ekonomik ve küresel krizler, yakın tarihimizde biz Sri Lankalıların karşılaştığı en büyük zorluk haline geldi" dedi.

Ekonomik kriz sebebiyle ticari başkent Colombo'da, cumhurbaşkanının konutuna yakın bir sahil şeridi olan Galle Face'de yoğun protestolar yapılırken Cumhurbaşkanı Rajapaksa Güney Doğu Asya’da kutlanan Sinhalese ve Tamil yeni yılı sebebiyle açıklama yaptı.

Açıklamasında ekonomik krize değinen Cumhurbaşkanı, "Mevcut ekonomik ve küresel krizler, yakın tarihimizde biz Sri Lankalıların karşılaştığı en büyük zorluk haline geldi… Birlik ve beraberlik içinde bu zorluğun üstesinden gelmeliyiz. İmtihanlar karşısında yaşanılan zorluklar çok. Hükümet, bu imtihanları doğru bir şekilde anlayarak insanların normal yaşamını mevcut karmaşık durumdan korumak için önlemler alıyor" dedi.

Kriz yeni atamalar getirdi

2019’da göreve gelen ‘Gota’ lakaplı Cumhurbaşkanı Rajapaksa mevcut ekonomik kriz sebebiyle geçen hafta Merkez Bankası’na ve Maliye Bakanlığı’na yeni atamalar gerçekleştirdi. Diğer yandan Rajapaksa, ülkedeki tüm siyasi partilere seslenerek devam eden ulusal krize ortak çözüm bulmak için bir araya gelmeye davet etti. Cumhurbaşkanı çağrısında "Bunu milli bir ihtiyaç olarak kabul ederek, tüm vatandaşlar ve gelecek nesiller için birlikte çalışmanın zamanı gelmiştir. Cumhurbaşkanı, bu ulusal krize çözüm bulmak için Parlamento'da temsil edilen tüm siyasi partileri bakanlık portföylerini kabul etmeye davet ediyor" ifadelerini kullandı.

'Sağlık OHAL'i

Sri Lanka’da temel gıdanın üretim yerine ithale dayanması sebebiyle son yıllarda yaşanan Covid-19 salgını ve Ukrayna Savaşı sebeplerinden dolayı yükselen küresel ulaştırma fiyatları ülkede beslenmeyi zor duruma soktu. Artan petrol fiyatlarından dolayı ülkenin birçok yerine elektrik verilememesi, gaz lambaları için benzin istasyonlarında gaz kuyruklarına neden oldu. Sağlık Bakanlığı geçen haftalarda yaşamı tehdit eden kanser ilaçları ve bebekler için entübasyon tüpleri gibi temel tıbbi malzemelerin ve ilaçların bulunamadığı gerekçesiyle ‘Sağlık OHAL’i ilan etmişti.

Halka çağrıda bulundular

Cumhurbaşkanı Gotabaya’nın kardeşi ve ülkenin Başbakanı Mahinda Rajapaksa, Galle Face’de protesto yapan halka seslenerek "Şu anda Galle Face'deki protestolara katılan vatandaşlarla, düşüncelerini ve şikayetlerini duymak için görüşmeye istekli ve hazırım" dedi.

Rajapaksa ailesi, Sri Lanka'nın en güçlü ailelerinden ve yirmi yıldan fazla bir süredir ülkenin siyasetinde rol oynuyor.

KAYNAK: DHA