Şoygu: Ukrayna'ya silah veren NATO araçları meşru hedefimizdir

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bakanlık yetkilileriyle yaptığı toplantıda, Ukrayna'ya silah sevkiyatı yapan NATO ülkelerine ait nakliye araçlarının Rus ordusunun meşru hedefi olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 17:36
Şoygu: Ukrayna'ya silah veren NATO araçları meşru hedefimizdir

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bakanlık yetkilileriyle bir araya geldiği toplantıda, Rus ordusunun Donbas'ta kontrol altına alınan alanı genişlettiğini belirtti.

Şoygu, Donbas açıklamalarının detayında, genişlemenin Rus ordusunun kendilerini özerk devlet ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin birlikleriyle sağlandığını kaydetti.

'Silah sevkiyatı devam ediyor'

Ukrayna'ya gelen silah yüklü NATO araçlarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Şoygu, "ABD ve NATO müttefikleri Ukrayna'ya silah sevkiyatına devam ediyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için ülke topraklarına silah veya malzemeyle gelen Kuzey Atlantik İttifakı'nın (NATO) herhangi bir nakliye aracı imha etmemiz açısından meşru bir hedeftir" dedi.

Sivillerin tahliyesi için her gün savaşa ara veriliyor

Rus askerlerinin sivilleri korumak için kapsamlı önlemler aldığını söyleyen Şoygu,"sivillerin güvenli tahliyesi için her gün çatışma alanlarında geçici ateşkesin sağlandığını ve insani koridorlar açıldığını" ifade etti.

'Mariupol'de normal hayata dönüş başladı'

Mariupol şehrinin Rus ordusunun kontrolü altında olduğunu dile getiren Şoygu, şehirde normal hayata dönüşün başladığını aktardı.

'Tekliflerimizi yok saydılar'

Azovstal Metalürji Fabrikası sahasında bulunan Ukrayna güçlerinin sıkı bir şekilde kuşatma altında olduğunu kaydeden Şoygu, "Milliyetçiler, hayatlarını koruma ve uluslararası hukuk normlarına uygun muamele görme garantisiyle sivilleri serbest bırakmaları ve silahlarını bırakmaları yönünde tekrarlanan teklifleri yok saydılar. Girişimlerimizi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı

Kızıl Meydan'daki törende 11 bin asker yer alacak

Rusya'nın başkenti Moskova'da Kızıl Meydan'da yapılacak 9 Mayıs Zafer Bayramı geçit törenine ilişkin de bilgi veren Bakan Şoygu, törene 11 bin asker, 131 çeşit silah ve askeri teknik araç, 77 uçak ve helikopterin katılacağını aktardı.

Törende ilk kez Nahimov Deniz Askeri Okulu'nun Murmansk şubesi öğrencilerinin geçit törenine katılacağını bildiren Şoygu, orduya ait otomatik yönlendirme ve atış kontrol sistemi ile donatılmış Tornado-G 122 milimetrelik çok namlulu roketatarın da ilk kez törende yer alacağını dile getirdi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı