Son Dakika: İsrail'den İran'a Füze Saldırısı, Uçuşlar Durduruldu, Dünya Şokta

Son dakika haberine göre İSRAİL, sabaha karşı İran'a füze saldırısı düzenledi. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre İran'ın İsfahan kentindeki havalimanı ve çevresinde patlama sesleri duyuldu. İlk gelen bilgilere göre İsrail, İran'ın füzeleri fırlattığı yerleri hedef almış durumda. Saldırının zamanlaması dikkat çekti.

Son Dakika: ABD kaynaklarına göre İSRAİL, sabaha karşı İran'a füze saldırısı düzenledi. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre İran'ın İsfahan kentindeki havalimanı ve çevresinde patlama sesleri duyuldu.

ABD medyası, İsrail'in İran'a misilleme saldırısı başlattığını duyurdu. İran Devlet Televizyonu, hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini ve İsfahan üzerinde görülen 3 İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) imha edildiğini açıkladı. Ayrıca, İran'da tüm uçuşların askıya alındığı belirtildi. Reuters'a konuşan bir İranlı yetkili, füze saldırısı olmadığını ve "İsfahan'daki patlamaların hava savunma sistemlerinden kaynaklandığını" ifade etti.

Ayrıca Suriye ve Irak'taki İran hedeflerinin de saldırı altında olduğu belirtildi.

İRANLI YETKİLİ KONUŞTU: ACİL MİSİLLEME PLANI YOK

Reuters haber ajansına konuşan İranlı üst düzey bir yetkili, İsfahan'da duyulan patlamalara ilişkin olarak, İran'ın İsrail'e karşı acil bir misilleme planının olmadığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey İranlı bir yetkili, İran'ın İsrail'e karşı acil bir misilleme planının olmadığını söyledi. İsminin verilmemesi şartıyla açıklamada bulunan yetkili, "Olayın yabancı kaynaklı olduğu doğrulanmadı. Dışarıdan herhangi bir saldırı almadık. Tartışma, bir saldırıdan ziyade bir sızmaya daha çok işaret ediyor" dedi.

SON DURUM: İRAN'DAN AÇIKLAMA

iran.jpeg

İran yarı resmi haber ajansı FARS, İsfahan'ın kuzeybatısında savaş uçaklarının bulunduğu bir askeri üs yakınlarında üç patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

FARS haber ajansına konuşan kaynaklar, "Savunmamız, insansız hava aracı olması muhtemel bir nesneye karşı etkinleştirildi" dedi.

FARS, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, patlamanın İsfahan'ın kuzeybatısındaki Ghahjaworstan kentinde duyulduğunu bildirdi.

FARS'a göre Ghahjaworstan, İsfahan Havaalanı yakınlarında yer alıyor ve bu bölgede "Hava Kuvvetleri sekizinci üssü" bulunuyor.

'KÜÇÜK BİR SALDIRI OLDU, PÜSKÜRTTÜK'

İranlı yetkililere dayandırılan haberlerde ise İran'a füze bir saldırısı olmadığı belirtildi. İranlı yetkililer, "Küçük bir saldırı oldu, püskürttük. İsfahan'da duyulan patlama İran'ın hava savunma sisteminin aktivasyonu sonucu gerçekleşti" açıklamasını yaptı.

CAN KAYBI YOK

Haber ajansı, patlamanın olası hedefinin askeri bir radar olduğunu ve patlama sonrası bölgedeki ofis binalarında camların kırıldığını açıkladı.

Yetkililer, herhangi bir can kaybı olmadığını vurguladı.

ACİL TOPLANTI

Güvenlik kaynakları saldırının ardından İran Ulusal Güvenlik Konseyinin acil toplantı yaptığını kaydetti. Ayrıca İran savunma sisteminin aktif hale getirildiği ve uçan bazı objeleri vurduğu iddia edildi.

UÇUŞLAR BİRKAÇ SAAT SONRA NORMALE DÖNDÜ

İran Devlet Televizyonundan ise ülke genelinde tüm uçuşların askıya alındığı duyuruldu. Saat 08:00 sıralarında uçuşların normale döndüğü bilgisi verildi.

SALDIRININ ZAMANLAMASINDA İLGİNÇ AYRINTI

İsrail dini lider Hamaney'in doğum gününde İran'ı bombaladı.

İRAN: 3 DRON İMHA EDİLDİ

İran nükleer tesislerin güvende olduğunu açıkladı, 3 dronun imha edildiğini bildirdi.

İSRAİL, FÜZELERİN FIRLATILDIĞI YERLERİ VURDU

İlk gelen bilgilere göre İsrail, İran'ın füzeleri fırlattığı yerleri hedef almış durumda. İsrail'e yapılan füze saldırılarının İsfahan'daki hava üssünden yapıldığı belirtiliyor.

İRAN MEDYASI: NÜKLEER TESİSLER GÜVENDE

İran Devlet Medyası, İsfahan'daki nükleer tesislerin tamamıyla güvende olduğunu hava savunma sistemlerinin aktif hale getirildiğini duyurdu.

İSRAİL, ABD'YE SALDIRIDAN ÖNCE HABER VERMİŞ

Yetkili, İsrail'in saldırıdan önce, "İran'a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini" perşembe günü haber verdiğini ve ABD'nin bu saldırıyı "desteklemediğini" kaydetti.

Ayrıca yetkili, söz konusu saldırıda vurulan bölgenin nükleer bir tesis olmadığını da sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon ise söz konusu saldırıyı henüz resmi olarak doğrulamadı.

İran basını, İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurmuştu.

Devlet televizyonunun haberinde, "Haber kaynakları, İsfahan eyaletinde nispeten şiddetli patlama sesi duyulduğunu bildiriyor. Bu sesin kaynağının ne olduğu henüz açıklanmadı" ifadelerine yer verilmişti.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı da yerel kaynaklara dayandırarak, İsfahan'ın kuzeydoğusundaki Kehcavaristan şehrinde bir patlamanın duyulduğunu bildirmişti.

Bu seslerin nedeninin henüz bilinmediğini belirten Fars, Kehcavaristan şehrinin, İsfahan Havalimanı'nın ve Ordu Hava Kuvvetleri'nin 8'inci Üssü'nün yakınında yer aldığını aktarmıştı.

israil-iran1.jpg

NE OLMUŞTU?

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı “açık ve etkili” şekilde karşılık verme kararı aldığını iddia etmişti.

İran ise, İsrail'in muhtemel saldırısına "süratli", "daha güçlü" ve "daha kapsamlı" yanıt vereceklerini duyurmuştu.

Etiketler :