Son 20 yılın en ağır saldırısını yaşadı: Rusya yasta!

Son 20 yılın en ağır saldırısını yaşadı: Rusya yasta!
Rusya'da başken Moskova'da Cuma akşamı, dolu bir konser salonuna yönelik saldırıda en az 133 kişinin ölmesinden sonra bugün ülkede yas tutuluyor.

Bayraklar yarıya indirilirken, etkinlikler iptal edildi ve televizyon kanalları yayın programlarını değiştirdi.

Silahlı saldırganların Crocus Belediye Binasına girip, ayrım gözetmeksizin ateş açıp, binayı ateşe vermesi sonucu 140'tan fazla kişi de yaralandı.

0ed95590-e886-11ee-8bf3-195418ba9285.jpgBBC Türkçe'de yer alan habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün yaptığı açıklamada tüm saldırganların yakalandığını söyledi.

“Barbarca bir terörist saldırı” olarak nitelediği olayın faillerinin Ukrayna’ya doğru seyahat ederken yakalandığını belirten Putin, Putin “Düşmanlarımız bizi bölemeyecek” dedi.

Kremlin, Rusya ve Kırım'ı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü'ne düzenlenen saldırıdan Ukrayna'yı sorumlu tuttu.

Putin saldırının ardından ilk müdahaleyi yapan güvenlik ve sağlık ekiplerine teşekkürlerini iletirken ülkede bugün için bir günlük yas ilan etti.

fa04a060-e87c-11ee-9410-0f893255c2a0.jpgRus lider ayrıca saldırının planlanmasında yer alan herkesin tespit edileceğini ve cezalandırılacağını ekledi.

FSB, dün öğlen itibarıyla aralarında saldırıyı gerçekleştiren dört kişinin de bulunduğu 11 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Saldırı, ülkenin en popüler büyük konser salonlarından birinin de bulunduğu Crocus Belediye Salonu'nda düzenlendi.

Kent merkezinden uzakta olduğu için, mekanın güvenliği daha zayıftı.

IŞİD, Moskova saldırısını örgütün Telegram kanalı üzerinden üstlendi.

Örgütün daha önce ilgisi olmayan saldırıları da üstlendiği biliniyor fakat ABD, ellerindeki bilgilerin, saldırının IŞİD tarafından düzenlendiğini gösterdiğini açıkladı.

Bu, Rusya'da son 20 yılın en çok ölümlü saldırısı oldu.