Rusya'dan müzakerelere dönüş sinyali: Kiev'in tutumuna bağlı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Azovstal çelik fabrikasında teslim olan Ukraynalı askerler hakkında konuştu. Rudenko, olası bir takas için Kiev ile görüşebileceklerini kaydetti. Rudenko öte yandan Kiev'in tutumuna bağlı olarak Moskova'nın müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu da yineledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mayıs 2022 15:53
Rusya'dan müzakerelere dönüş sinyali: Kiev'in tutumuna bağlı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Mariupol'deki Azovstal çelik fabrikasında teslim olan Ukraynalı askerlerin de yer alacağı olası bir takası Kiev'le görüşebileceklerini söyledi. Basına konuşan Rudenko, Azovstal'da teslim olan Ukraynalı esirlerin Rus askerlerle takasının görüşülüp görüşülmediği sorusuna, "Benim yetkim dahilinde değil. Görüşülüyor, muhtemelen tüm bunlar görüşülüyor" diye cevap verdi.

'Olumlu tutum sergilenirse müzakerelere dönmeye hazırız'

Ukrayna'nın olumlu tutum sergilemesi halinde Ruya'nın müzakerelere dönmeye hazır olduğunu kaydeden Rudenko, "Mevcut müzakereleri dondurmak ve her şeyi duraklatmak bizim inisiyatifimiz değil. Ukrayna olumlu tutum sergilediğinde ve sunduğumuz tekliflere en azından bir karşılık verdiğinde masaya dönmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak'ın Rusya'yla yeni toprak gerçekliklerinin tanınmasını öngören her türlü anlaşmayı dışladıkları yönündeki açıklaması da Rudenko'ya soruldu. Rus yetkili, Moskova'nın Kiev'in resmi tutumunu dikkate aldığını kaydetti.