Putin, 'Şeytan' için tarih verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı tarafından "Şeytan" lakabı takılan ve Rusya'nın geliştirdiği en yeni kıtalararası balistik füze olan Sarmat'ın yıl sonunda orduda göreve başlayacağını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2022 17:39
Putin, 'Şeytan' için tarih verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın geliştirdiği en yeni kıtalararası balistik füze Sarmat'ın yıl sonunda orduda göreve başlayacağını belirtti. Rus lider bu açıklamaları yüksek askeri eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerle Kremlin'de bir araya geldiği toplantıda yaptı.

Silah geliştirme alanındaki çalışmalardan bahseden Putin, "Ağır kıtalararası balistik füze Sarmat'ın testi başarıyla gerçekleştirildi. Yıl sonunda bu komplekslerin ilkinin orduda göreve başlaması planlanıyor" dedi. Ülke yönetiminin günümüzdeki silahlı çatışmalardan çıkarılan dersler temelinde potansiyel riskleri ve tehditleri dikkate alarak Rusya Silahlı Kuvvetleri'ni geliştirmeye ve güçlendirmeye, ordunun muharebe kapasitesini kusursuz hale getirmeye devam edeceğinin altını çizen Putin, öncelikli alanlar arasında on yıllar boyunca ordunun ve filonun muharebe kabiliyetini belirleyecek olan yeni silah sistemleriyle birliklerin donatılmasının bulunduğunu kaydetti.

Rusya lideri, "Hiçbir şüphe yok ki, daha güçlü hale geleceğiz. Bu sürecin ne kadar etkili olacağı, büyük oranda sizlere bağlı olacak" diye konuştu.

İngiliz basınından İncirlik vurgusu

İngiliz basını daha önce NATO'nun "Şeytan" lakabını taktığı füzeyle ilgili yayınladığı haberlerde, Rusya'nın bu füzeyle Avrupa'daki ABD üslerini vurabileceğini yazarak Türkiye'deki İncirlik üssünün de potansiyel hedefler arasında olduğunu vurgulamıştı.

Dünyanın en uzun menzilli kıtalararası balistik füzesi olduğu düşünülen Sarmat'a Batı ülkeleri tarafından "Şeytan" lakabı takılmıştı.