Putin: Küresel Savaş kabusu bir daha yaşanmamalı

Rusya'nın başkenti Moskova'da, Sovyet ordusu ve halkının Nazi Almanyası karşısında kazandığı zaferin 77'nci yıldönümü nedeniyle askeri geçit töreni ve kutlamalar düzenleniyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, törende yaptığı konuşmada, "Vatanın korunması kutsal bir görevdir" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Mayıs 2022 13:47

Rusya, Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası’nı mağlup etmesi nedeniyle kutlanan 9 Mayıs Zafer Bayramı'nı kutluyor.

9-mayis-1.png

Zafer Bayramı'nın kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da Büyük Vatanseverlik Savaşı'nın etkilemediği bir ailenin bile bulunmadığını, dolayısıyla hafızalardan hiçbir zaman silinmeyeceğini kaydetti.

Putin, galiplerin mirasçıları olduğu için gurur duyduklarını vurgulayarak, Nazizm'i ezenlerin, kendilerine uyanık olma mirasını bırakanların anısını yaşatmayı ve küresel bir savaş dehşetinin bir daha yaşanmaması için her şeyi yapmayı borç bildiklerini dile getirdi.

'NATO bizi duymak istemedi'

9-mayis-2.png

Uluslararası ilişkilerdeki tüm anlaşmazlıklara rağmen Rusya olarak tüm dünya toplumu için hayati önem taşıyan eşit ve bölünmez bir güvenlik sisteminin oluşturulmasını savunduklarını belirten Putin, şunları söyledi:

"Geçen yıl aralık ayında, güvenlik garantileri konusunda bir anlaşma yapmayı önerdik. Rusya, Batı'yı dürüst diyaloga, makul, uzlaşmacı çözümler aramaya, birbirlerinin çıkarlarını dikkate almaya çağırdı. Hepsi nafile. NATO ülkeleri bizi duymak istemedi, bu da aslında tamamen farklı planları olduğu anlamına geliyor. Ve biz bunu gördük. Kırım da dahil olmak üzere tarihi topraklarımızın işgali için Donbas'ta operasyon için hazırlıklara devam ediyorlardı. Kiev'de nükleer silah edinimi hususunda açıklamalarda bulundular. NATO bloku, bize bitişik bölgelerde aktif askeri girişimler başlattı. Böylece, doğrudan sınırlarımızda bizim için kesinlikle kabul edilemez sistematik bir tehdit oluşturuldu. Her şey, ABD ve genç ortaklarının üzerine eğildiği neo-Naziler, 'Banderacılar' ile bir çatışmanın kaçınılmaz olacağını gösteriyordu. Askeri altyapının nasıl geliştiğini, yüzlerce yabancı danışmanın nasıl çalışmaya başladığını, NATO ülkelerinden en modern silahların düzenli teslimatları olduğunu gördük. Tehlike her geçen gün büyüyordu. Rusya, saldırganlığa önleyici bir tepki verdi. Bu, zorunlu, zamanında alınmış ve tek doğru karardı. Egemen, güçlü ve bağımsız bir ülkenin kararı."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törendeki konuşmasında askerlerin Zafer Bayramı’nı tebrik etti ve "Vatanın korunması her daim kutsal bir görevdir" dedi. Putin, "Rusya ordusu, Donbass’ta bizim insanlarımız için ve vatanımızın güvenliği için savaşıyor. Küresel savaş kabusunun bir daha yaşanmaması gerek" diye konuştu.

Putin, NATO’nun genişlerken Rusya’nın pozisyonunu dinlemediğini, zira İttifak'ın başka planları olduğunu kaydetti. Öte yandan Rus lider, Ukrayna’daki duruma ilişkin, Rusya’nın saldırganlığa karşı önleyici yanıt verdiğini ve planlanan saldırganlığı böylelikle geri püskürttüğünü ekledi.

Rus lider sözlerine şöyle devam etti: "NATO bloku, sınırlarımızın yakınındaki toprakları aktif bir biçimde askeri olarak bünyesine almaktaydı. Rusya saldırganlığa karşı önleyici bir karşı yanıt vermiştir."

Başkent Moskova'daki Kızıl Meydan'da geleneksel askeri geçit töreni devam ediyor. 9 Mayıs töreninde, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Sovyet askerleri ve vatandaşları için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından da Rusya marşı çalındı.

9 Mayıs iddiaları

9-mayis-3.png

Zaferin 77. yılı kutlamalarının Rusya'nın Ukrayna operasyonunun bitiş tarihi olacağı iddia edilmiş Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını söylemişti. Lavrov, "Operasyonu 9 Mayıs’a kadar değil Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirlediği hedeflere ulaşılınca sonlandıracağız" demişti.

Putin'in bayram mesajı

Putin de dün Ukrayna halkına gönderdiği Zafer Bayramı tebrikinde "Bugün ortak görev, farklı ülkelerden insanlara bu kadar çok acı getiren Nazizm'in yeniden canlanmasına engel olmaktır. Savaş yıllarının olayları, ortak manevi değerler, kardeşlik ve dostluk gelenekleri hakkındaki gerçeği gelecek nesillere aktarmak ve korumak gerekiyor" ifadelerini kullanmıştı.