Putin ile Scholz görüştü: Masada Ukrayna meselesi var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz arasında yapılan telefon görüşmesinde Ukrayna’daki savaş konuşuldu. Scholz, Putin'e Ukrayna'da nazizmin yaygın olmadığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 15:58
Putin ile Scholz görüştü: Masada Ukrayna meselesi var

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Ukrayna’daki durum insani yönleriyle ele alındı.

Rusya'nın amacını anlattı

Putin, Ukrayna’daki "özel askeri operasyonun mantığını ve ana hedeflerini özetlerken", sivillerin güvenliği için alınan önlemlere de dikkat çekti.

Ukrayna güvenlik güçlerinin Azovstal’da alıkoyduğu sivillerin Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü temsilcilerinin katılımıyla tahliyesi ele alınırken Nazi ideolojisini savunan savaşçılar tarafından devam eden uluslararası insancıl hukuk normlarının ağır ihlallerine, insanlık dışı terör yöntemleri kullanmalarına işaret edildi.

Görüşmelerin devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler konusunun da ele alındığı görüşmede, bahsi geçen konularda konuşmaların çeşitli kanallardan devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Almanya'dan 'diplomatik çözüm' ısrarı

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit de Şansölye Scholz’un Putin ile 75 dakika süren telefon görüşmesine ilişkin, "Şansölye, askeri durumun ciddiyeti ve Ukrayna'da, özellikle Mariupol'deki savaşın sonuçları göz önüne alındığında Rusya Devlet Başkanı'na mümkün olan en kısa sürede ateşkesin sağlanması, insani durumun iyileştirilmesi ve ihtilafta diplomatik çözümün bulunmasına ilişkin ilerleme sağlanmasında ısrar etti” ifadesini kullandı.

'Ukrayna'da nazizm yaygın değil'

Alman hükümet Sözcüsü, Scholz’un nazizm’in Ukrayna'da yaygın olduğuna ilişkin suçlamaları da reddettiğini aktardı.

Gıda krizi konuşuldu

İki liderin, Rusya’nın açtığı savaş sebebiyle kritik hale gelen küresel gıda sorununu da ele aldığını vurgulayan Hebestreit, Scholz’un Rusya’nın bu konuda özel bir sorumluluğu bulunduğunu hatırlattığını kaydetti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı