Pentagon: Ukrayna'ya istihbarat veriyoruz ama...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü John Kirby, yaptığı basın açıklamasında, Ukrayna'ya istihbarat sağlandığını ancak ülkenin verdiği kararlarda söz sahibi olmadığını ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Mayıs 2022 12:10
Pentagon: Ukrayna'ya istihbarat veriyoruz ama...

Pentagon sözcüsü John Kirby, yaptığı basın açıklamasında son günlerde tartışma konusu olan ABD'nin Ukrayna'ya Rus savaş gemileri ve yetkilileri hakkında istihbarat sağladığına ilişkin iddialara cevap verdi.

ABD'nin ülkelerini savunmaları için Ukraynalılara istihbarat sağladığını kabul eden Kirby, "Üst düzey askeri liderlerin konumu konusunda bilgi vermiyoruz ya da Ukrayna ordusunun hedef tespiti kararlarında söz sahibi değiliz. Ukraynalılar bizim bildiğimizden daha çok bilgiye sahip. Orası kendi ülkeleri, kendi toprakları ve kendi istihbaratlarını toplayabilecek kabiliyete sahipler" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın ABD ve diğer ortaklarından topladığı istihbaratları kendininkilerle birleştirerek karar aldığını vurgulayan Kirby, savaşı Rusya'nın başlattığının altını çizerek, "Başlattıkları savaşı elbet yarın bitirebilirler" sözlerini söyledi.

Ne olmuştu?

510 kişilik mürettebat taşıyan güdümlü bir füze kruvazörü olan Moskova, Rusya'nın Karadeniz Filosu'nun sancak gemisiydi. ABD, geminin iki Neptün gemisavar füzesi ile vurulduktan sonra 14 Nisan'da battığını açıklamıştı.

NBC haber kanalının ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD istihbaratının paylaştığı bilginin Ukrayna ordusunun Rus kruvazör gemisi Moskova'yı batırmasına yardımcı olduğu ileri sürülmüştü.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The New York Times’ın (NYT) üst düzey Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde ise Ukrayna ordusunun ABD’nin paylaştığı bilgilerle Rus askeri yetkilileri hedef aldığı ve şu ana kadar yaklaşık 12 Rus generalin topçu ateşi veya diğer saldırılarla öldürüldüğü öne sürülmüştü.