Pentagon rahat: İlişkilerin etkilenmesini beklemiyoruz

Pentagon rahat: İlişkilerin etkilenmesini beklemiyoruz
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, "Başkanın bu hafta sonu açıklamasının askeri ilişkileri herhangi bir şekilde etkilemesini beklemiyoruz" dedi.

Kirby'e, günlük basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelemesi nedeniyle Türkiye ile yaşanabilecek sorunlara ilişkin soruyu yanıtladı. Kirby şöyle dedi: "Hayır, Türkiye ile askeri ilişkilerimizde bir değişiklik olmasını beklemiyoruz. Türkiye bir NATO müttefikidir ve önemli bir müttefiktir. Farklı alan ve konularda bu ilişkileri yürütmeye ve bu ilişkiyi geliştirmeye devam ediyoruz. Başkanın bu hafta sonu açıklamasının bunu (askeri ilişkileri) herhangi bir şekilde etkilemesini beklemiyoruz."  

Kirby ayrıca Suriye'deki ABD askeri faaliyetlerinde de Biden'ın açıklamasına bağlı olarak herhangi bir değişim olmayacağını ve bu ülkedeki az sayıda ABD askerinin amacının IŞİD ile mücadele olduğunu söyledi.

Kirby'nin sözlerinin öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Biden'ın sözlerini eleştirmiş, bununla birlikte Haziran'daki görüşmelerinde yeni bir dönemin kapısını aralayacaklarına inandığını söylemişti. 

 

Etiketler :