Partygate Johnson'a kalelerini kaybettirdi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın partygate skandalı ardından Muhafazakar Parti yerel seçimlerde önemli kalelerini kaybetti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Mayıs 2022 01:54
Partygate Johnson'a kalelerini kaybettirdi

Britanya'da koronavirüs salgını gerekçesiyle vatandaşlara sıkı kapanma tedbirlerinin uygulandığı esnada, başbakanlıkta verilen partilerin ortaya çıkması (partygate) İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a yönelik güvenin azalmasına sebep olmuştu.

Bu güven kaybı gölgesinde dün gerçekleştirilen yerel seçimlerde ise Boris Johnson'ın partisi Muhafazakar Parti en önemli kalelerini kaybetti.

İngiltere'de 146 belediyeden 86'sının sonucu belli olurken; Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'ya ilişkin henüz bir veri açıklanmadı.

Buna göre, Muhafazakar Parti daha önce elinde olan belediyelerden 9'unu kaybederken, bunlardan 5'i İşçi Partisi'ne, 1'i Liberal Demokratlara, 3'ü diğer partilere gitti.

Muhafazakarların kazandığı belediye sayısı 23'te kalırken; İşçi Partisi 40, Liberal Demokratlar 4 ve diğer partiler de 19 belediyede zafer ilan etti.

Muhafazakarların kaybettiği belediye meclisi üye sayısı 132 olurken; İşçi Partisi 39, Liberal Demokratlar 55, Yeşiller ise 24 yeni koltuk kazandı.

Sinn Fein önde

Kuzey İrlanda parlamento seçimlerinde ise İrlanda'nın birleşmesini savunan Sinn Fein ilk kez birinci parti çıkıp çoğunluğu elde ederse, Birleşik Krallık için büyük anayasal sonuçları olacak.

Sonuçlar ilerleyen saatlerde bekleniyor

Bugün ilk etapta İngiltere'nin yarısından sonuçlar gelirken, geri kalanından ve İskoçya, Galler'den sonuçlar ilerleyen saatlerde bekleniyor.

'Seçmen mesaj gönderdi'

Johnson, bir okulu ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Kesinlikle karışık bir sonuç durumu var. Ülkenin bazı bölgelerinde zor bir gece geçirdik ancak diğer yandan ülkenin diğer bölgelerinde hala Muhafazakarların ilerlediğini ve uzun süredir Muhafazakarlara oy vermeyen yerlerde oldukça dikkate değer kazanımlar elde ettiğini görüyorsunuz."

Başbakan, seçmenlerin bakanlara kendilerini ilgilendiren konulara odaklanmaları mesajı gönderdiğini de söyledi.

Johnson, para cezası aldığı Başbakanlıktaki partiler nedeniyle hem partisinden bazı milletvekilleri hem de muhalefet partilerinin istifa çağrısıyla karşı karşıya kalmıştı.