Ortalık Yangın Yeri! Pentagon'dan Kritik Açıklama

Ortalık Yangın Yeri! Pentagon'dan Kritik Açıklama
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ryder, Orta Doğu'daki gerginlikleri ve İran-İsrail ilişkilerini yakından izlediklerini belirtti, İsrail'e güvenlik taahhüdünün güçlü olduğunu vurguladı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Orta Doğu'daki son olaylarla ilgili medyanın sorularını yanıtladı.

Ryder, İran ve İsrail arasındaki bölgesel gerilim ve olası bir İran saldırısı konusunda açıklamalarda bulunarak, "Durumu yakından izliyoruz ancak kesin bir bilgiye sahip değiliz ve ayrıntılı istihbaratı paylaşamayız." ifadelerini kullandı.

ABD'nin İsrail ile yakın temas halinde olduğunu vurgulayan Ryder, ABD'nin İran ve müttefiklerinden gelen tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan taahhüdünün "çok sağlam" olduğunu belirtti.

Ryder, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile Orta Doğu'daki durumu telefonla görüştüğünü ve ayrıca ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Michael "Erik" Kurilla'nın İsrail'e giderek son tehditleri değerlendirdiğini aktardı.

1 Nisan'da gerçekleşen hava saldırısında, İran Devrim Muhafızları'ndan 2 general ve 7 diğer personel ile 6 Suriyeli hayatını kaybetmişti. İsrail'in Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına düzenlenen bu saldırı, bölgedeki gerilimi daha da artırmıştı.