Netanyahu'dan Trump'ı öven 'Kasım Süleymani' açıklaması

Netanyahu'dan Trump'ı öven 'Kasım Süleymani' açıklaması
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin ABD hava saldırısında öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Netanyahu, Trump'ı övdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesine ilişkin "Trump övgüyü hak ediyor" ifadesini kullandı.

Netanyahu, ABD'nin kendini savunma hakkı olduğunun altını çizerken, "Kasım Süleymani Amerikan vatandaşlarının ve daha birçok masum kişinin ölümünden sorumluydu. Bu şekilde daha başka saldırılar da planlıyordu" dedi.

Netanyahu, Donald Trump'ı "hızlı, kararlı ve güçlü hareketi" nedeniyle övdü.

İsrail Başbakanı Netanyahu Yunanistan ziyaretini bugün yarıda kesmiş, İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamayla duyurulmuştu.

Ne olmuştu?

General Süleymani'nin ABD saldırısında öldürülmesinin ardından İsrail ordusu, İsrail işgali atındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri'nde bulunan Hermon Kayak Merkezi'ne saldırı düzenlenmesi ihtimaline karşı, Merkezi bugün kapalı tutma kararı almıştı.

İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett'in de durum değerlendirmesi yapmak için Genelkurmay Başkanı Aviv Kohav'ın da aralarında bulunduğu üst düzey askeri yetkililerle başkent Tel Aviv'de bir araya geleceği duyurulmuştu.

Ayrıca, İran'ın Süleymani'nin öldürülmesine misilleme yapabileceği endişesiyle İsrail'e ait dış temsilciliklerdeki güvenlik önlemleri de üst düzeye çıkarılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İlgili Haberler
Etiketler :