NATO'dan Belarus'a göçmen suçlaması: Taktik olarak kullanıyor

ABD ve AB'den sonra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizine ilişkin açıklama yaptı. Stoltenberg, "Belarus'un sığınmacıları bir taktik olarak kullanması kabul edilemez" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Kasım 2021 16:23
NATO'dan Belarus'a göçmen suçlaması: Taktik olarak kullanıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesabından Belarus ve Polonya sınırında yaşanan göçmen krizine dair açıklama yaptı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüştüğünü belirten Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Polonya sınırındaki durum hakkında konuştum. Belarus’un sığınmacıları taktik olarak kullanması kabul edilemez. NATO, Polonya ve bölgedeki tüm müttefiklerimizle dayanışma içindedir" diye yazdı.

Ne olmuştu?

Polonya ve Belarus arasındaki düzensiz göçmen krizi, tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Avrupa Birliği, Polonya sınırına göçmenleri gönderen Belarus'a yönelik yaptırımların artmasına dair sinyal verirken ABD de Polonya'nın yanında olduğunu açıklamıştı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Polonya ile Belarus sınırındaki göçmen krizinin ardından AB üyesi ülkelerden Belaruslu yetkililere yönelik genişletilmiş yaptırım rejimini onaylaması çağrısında bulundu. Kısa bir süre sonra ise Belaruslu yetkililere yönelik vize kolaylığı sağlayan uygulamaların askıya alındığı duyurulmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise, Belarus'un Polonya sınırından Avrupa ülkelerine yönelik düzensiz göçe izin vermesini kınarken, iki ülke sınırındaki gerginlik konusunda Polonya'nın yanında olduklarını bildirmişti.