Myanmar'da protestolarda bugün ölenlerin sayısı 100'e ulaştı

Myanmar'da protestolarda bugün ölenlerin sayısı 100'e ulaştı

Myanmar'da protestoları takip eden hak grupları, protesto gösterisinin gerçekleştiği bölgelerden gelen haberlerin ardından bugünkü can kaybı sayısının 100’e ulaştığını bildirdi.

Avrupa Birliğinin Myanmar heyeti Twitter’dan yaptığı açıklamada, Myanmar'da bugün kutlanan Silahlı Kuvvetler Günü'nün 76. yıldönümünün "terör ve onursuzluk günü" olarak anılacağını kaydederek, "Çocuklar da dahil silahsız sivillerin öldürülmesi savunulmaz bir eylemdir." ifadelerini kullandı.

Yerel medyada yer alan haberlerde Mandalay kentinde 29 kişinin öldüğü, ölenler arasında beş yaşında bir çocuğun da bulunduğu belirtilmişti.

ABD Büyükelçisi Thomas Vajda da "güvenlik güçlerinin silahsız sivilleri öldürdüğünü" söyleyerek, Myanmar halkının askeri yönetim altında yaşamak istemediğini belirtti.

Bu arada Myanmar’da direnişin önemli isimlerinden darbe karşıtı Ulusal Meclisi Temsil Komitesinin (CRPH) sözcüsü Dr. Sasa, “Bugün silahlı kuvvetler için bir utanç günüdür. Generaller, haftalardır 300'den fazla kişiyi katlettikten sonra kutlama yapıyor” ifadelerini kullandı.