Halk TV Canlı Yayın
Macron'dan Notre Dame Katedrali açıklaması: 5 yılda tamamlanacak
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında, dün çıkan yangında hasar gören Notre Dame Katedrali'ni 5 yılda çok daha güzel şekilde yeniden inşa edeceklerini duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'ndan 'Ulusa Sesleniş' konuşması yaptı. Macron, dün çıkan yangında ciddi hasar gören tarihi Notre Dame Katedrali'ni daha güzel şekilde yeniden inşa edeceklerini ve bunun 5 yılda tamamlanmasını istediğini söyledi.

Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının Fransızları ve dünyayı sarstığını ifade eden Macron, itfaiye erlerinin tüm riskleri alarak yangını söndürmeyi başardığını söyledi. Macron, "Notre Dame yangını tarihimizin hiçbir zaman bitmediğini gösteriyor. Her zaman üstesinde gelmemiz gereken sınavlar olacak" dedi.

Sarı Yelekler'in gösterilerinin sebebi olan sorunlara ilişkin düzenlenen ulusal müzakere toplantılarının sonuçlarını açıklamak için gelecek günlerde Fransızların karşısına çıkacağı bilgisini veren Macron, şu an bunun için uygun zaman olmadığını ifade etti.

Macron, "Notre Dame'ı daha güzel şekilde yeniden inşa edeceğiz. Bunun 5 yılda tamamlanmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

500 itfaiyeci müdahale etti

Katedralde dün çıkan yangında, 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yürütülen yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.

Paris Savcısı Remy Heitz, yangınla ilgili kaza ihtimali üzerinde durduklarını ve kasıtlı yangının söz konusu olmadığını bildirmişti.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Notre Dame Katedrali'nin dünkü yangından genel hatlarıyla kurtarıldığını ancak içerideki birçok eserin tahrip olma riski bulunduğunu bildirmişti.

Yangının sebebi henüz bilinmese de itfaiye yetkilileri, alevlerin 'muhtemelen 6 milyon Euro'luk yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceğini' kaydetmişti.

Yangın sonrasında katedralin onarımı için şimdiye kadar 688 milyon Euro bağış toplandı.

İlgili Haberler