Macron: Türkiye ile tekrar diyaloğa girmek zorunlu

Macron: Türkiye ile tekrar diyaloğa girmek zorunlu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2022 yılında ülkesinde gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye'nin 'müdahale girişiminde' bulunmamasını istedi.

AB liderleri, Türkiye ile diyalog ve iş birliği mesajları verirken, Macron'dan Erdoğan'a aynı yönde çağrı geldi.

Ekim ayında iki lider arasında "zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var" gibi ağır ifadeler kullanılmış, ardından mart ayında gerçekleştirdikleri video konferansında buzları eritmişlerdi. Böylece Macron tekrar Türkiye'ye yönelik bir adım atmış oldu.

Bugün yayınlanan mülakatında ülkesinde 2022 yılında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye'nin 'müdahale girişiminde' bulunmamasını isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Türkiye ile dürüst ve net bir diyaloğa tekrar girmek zorunlu" dedi.

Macron, France 5 kanalında yayınlanan mülakatındaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik açıklamaları sonrasında sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Röportajı sonrası Türkiye'nin tepkisini çeken Macron attığı tweette, "Avrupa olarak oy birliği ile ortak bir pozisyon alarak, Ankara tarafından olumlu ilerlemeler atıldığını gördük. Sözler şimdi gerçekleştirilmeli. Bundan sonraki etap, hazirandaki Avrupa Konseyi Zirvesi" ifadelerini kullandı.

France 5 kanalında yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konu alındığı belgeselde kendisiyle de mülakat yapılan Macron, "Belli ki bir sonraki seçime müdahale girişimleri olacak. Bu yazılı ve tehditler de üstü kapalı değil." ifadesini kullandı.

Macron, ayrıca "Sene başından beri Erdoğan'ın ilişkilere yeniden başlama arzusunu not etmiştim ve bunun mümkün olduğuna inanmak istiyorum" değerlendirmesinde bulunmuştu.