Lavrov: Ukrayna'nın AB üyeliği zararsız olmayacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamalarda Ukrayna'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin zararsız olacağı konusunda ciddi şüpheleri bulunduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 13:04
Lavrov: Ukrayna'nın AB üyeliği zararsız olmayacak

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deki Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Ukrayna, AB üyesi olma arzusunu her zaman vurgulamaya çalışıyor. (Ukrayna Dışişleri Bakanı) Dmitriy Kuleba, burada AB'nin hemen bugün 'evet' veya 'hayır' cevabı vermesi gerektiğini söyledi. En önemlisi, bunun Kiev ile AB arasındaki bir sorun olması. Fakat Kiev'in bu isteğinin zararsız olacağıyla ilgili ciddi şüpheler var. AB'nin yapıcı ve ekonomik bir platformdan saldırgan bir askeri aktöre dönüşmesi dikkate alındığında, bu bir gerçek" dedi.

'AB, NATO izinden ilerliyor'

Lavrov yaptığı açıklamada, AB'nin NATO'nun izinden ilerlemeye çalıştığını kaydederek "AB'nin NATO'yla birleşme istediğini birleşme ve fiilen onun uzantısı olarak işlev görme istediğini doğruladığını" vurguladı.

'Kiev, Moskova ile görüşmelerde tarafsızlık vurgusu yapıyor'

Ukrayna yönetiminin kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda nükleer silahtan vazgeçmelerinin bir hata olduğunu söylediklerini anımsatan Lavrov, fakat buna Kiev'in Moskova'yla görüşmelerde NATO dışından ve diğer askeri siyasi bloklar dışından güvenlik garantileri alınması halinde blok dışı ve tarafsız bir statü almaya hazır olduğunu belirttiğine de dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanı, Batılı ülkelerin BDT, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) kapsamındaki müttefiklik ilişkilerine zarar vermeye çalıştığını ifade etti.

'Küstah bir tutum'

Rus bakan, "Rusya'nın artık dağılmış bir ülke olduğunu ve artık onlara güvenmeleri gerektiğini söylüyorlar. Çin için de aynı şeyleri söylüyorlar. Çin'in Batı'nın yaptırımlarını yıkamayacağını öne sürüyorlar. Son derece ender bir özgüvenli, küstah, terbiyesiz bir tutum" diye ekledi.