Küba'da otelde patlama: Can kaybı artıyor

Küba'nın başkenti Havana'da bir otelde meydana gelen patlamanın ardından can kayıpları artıyor. Patlama sonrasında hayatını kaybedenlerin sayısı en az 22 olarak açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Mayıs 2022 14:13

Havana'da oteldeki patlamanın ardından Küba Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, gaz kaçağından kaynaklanan şiddetli patlama nedeniyle ölenlerin sayısının arttığı bildirildi.

Çok sayıda çocuk hayatını kaybetti

Patlamada şimdiye kadar en az 22 kişinin yaşamını yitirdiği ifade edilen açıklamada, 14'ü çocuk, 64 kişinin de yaralandığı belirtildi. Açıklamada, ölenler arasında bir çocuk ile hamile bir kadının da bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

'Terör saldırısı değil, talihsiz bir kaza'

Yaralıları hastanede ziyaret eden Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, olayın bir terör saldırısı değil talihsiz bir kaza olduğunu hatırlatarak, vatandaşlardan kan bağışı çağrısında bulundu.

Küba basınına göre, otelde bir süredir devam eden tadilat çalışması kapsamında, borulara gaz akışı sağlanırken patlamanın yaşandığı öne sürüldü.

Saratoga isimli 5 yıldızlı oteldeki patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişi ölmüş, 13 kişi kaybolmuştu.

Covid-19 salgını sebebiyle 2 yılı aşkındır kapalı olan ve 10 Mayıs'ta açılması beklenen tarihi otelin 1880'de inşa edildiği, 1933'ten bu yana ise otel olarak hizmet verdiği kaydedildi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı