Kosta Rika'da seçimlerin galibi Chaves görevine başladı

Orta Amerika ülkesi Kosta Rika'da 4 Nisan'da gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanan Rodrigo Chaves, yemin ederek görevine başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Mayıs 2022 10:17
Kosta Rika'da seçimlerin galibi Chaves görevine başladı

Ülkenin 49'uncu devlet başkanı olarak seçilen 60 yaşındaki Rodrigo Chaves, başkanlık kuşağının kendisine takdim edilmesiyle Yasama Meclisi'nde düzenlenen törende yemin etti.

'Zorluklar bizi bekliyor'

Chaves, konuşmasında, ülkede eşitsizliği azaltacaklarını ve ekonomiyi yeniden canlandıracaklarını vurgulayarak "Modernleşmesi gereken bir ülkenin, dönüştürülmesi için zorluklar bizi bekliyor. Tarihi bir değişiklik yapmaya çağrıldık" ifadesini kullandı.

Yemin törenine, İspanya Kralı 6'ncı Felipe, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Luis Abinader, Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu, Curaçao Başbakanı Gilmar Pisas, Haiti Devlet Başkanı Ariel Henry, Fas Başbakanı Aziz Ahnuş ve çok sayıda ülkenin diplomatik temsilcisi katıldı.

Sosyal Demokratik İlerleme Partisi (SDPP) adayı olarak yarışan Chaves, oyların yüzde 52.9'unu alarak ülkeyi 4 yıl boyunca yönetmeye hak kazanmıştı.

Rodrigo Chaves

Chaves, 2019-2020 yıllarında altı ay boyunca ülkesinde maliye bakanı olarak görev yapmıştı. Yeni Devlet Başkanı Chaves'in, 5,1 milyonluk nüfusa sahip ülkenin yaklaşık yüzde 23'ünün yaşadığı yoksulluğa karşı mücadele ve Covid-19 salgını nedeniyle zayıflamış bir ekonomiyi canlandırma gibi konulara öncelik vermesi bekleniyor.

KAYNAK: Anadolu Ajansı