Japonya'dan jeopolitik tehlikelere karşı 'ekonomi güvenliği' yasası

Japonya meclisi, Rusya ve Çin sebebiyle oluşan jeopolitik riskler karşısında, ülkenin ekonomik güvenliğini korumayı ve bu sahada istikrarı sağlamayı hedefleyen tasarıyı kanunlaştırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 10:03
Japonya'dan jeopolitik tehlikelere karşı 'ekonomi güvenliği' yasası

Japonya Danışman Meclisi Sangiin, Rusya'nın Ukrayna'da sürdürdüğü saldırıların oluşturduğu "belirsizlik ortamı" ve yükselen teknoloji alanında Çin'in "rekabetçi yaklaşımlarına" karşı ekonomi güvenliği yasasını kabul etti.

Hükümete bazı tedarikçileri soruşturma yetkisi

Bu kapsamda hükümete, siber saldırı dahil olası tehditlere karşı önlem amaçlı yarı iletken, tıbbi ilaç, telekomünikasyon sektörlerindeki belli ürünlerin tedarikçilerini soruşturabilme yetkisi verildi.

Federasyon kurulacak

Kamu-özel iş birliği yoluyla yapay zeka dahil son teknolojilerin geliştirilmesinin kolaylaştırılması amacıyla federasyon kurulacak. Bu federasyon, hükümet destekli düşünce kuruluşlarından denizaşırı bilgi desteği alacak.

Bilgi sızdırana hapis ve para cezası

Öte yandan yeni yasa kapsamında, halka açılmamış patent bilgi ve süreçlerini kamuoyuna sızdıranlara 2 yıl hapis ile 1 milyon yene (119 bin 960 TL) kadar para cezası verilebilecek.

'Ekonomik faaliyetlerin özgürlüğünü amaçlıyoruz'

Japon hükümetinin Ekonomi Güvenliğinden Sorumlu Kabine Üyesi Kobayaşi Takayuki, "halkın geçimini korumak adına önemli" şeklinde nitelediği karara ilişkin, "ekonomik faaliyetlerin özgürlüğünü ve öngörülebilirliğini amaçlıyoruz" dedi.

Ne olmuştu?

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Tokyo'ya gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile dün "Japonya-AB Zirvesi"nde bir araya gelmişti.

Zirve sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında bir değerlendirme yapan Kişida, tarafların, "Serbest ve Açık Hint-Pasifik" vizyonunun gerçekleştirilmesi ile ekonomi ve enerji güvenliğinin sağlanmasına yönelik iş birliğinin yapılmasında anlaştığını söylemişti

Kişida, Ukrayna'da "uluslararası düzenin temelini sarsan saldırılara" karşı Rusya'ya güçlü yaptırımların uygulanmasında ülkesinin AB ile iş birliğini sürdüreceğini söylemişti.

Daha öncesinde de Kişida yönetimi, 398 Rus vatandaşı ile 28 Rus örgütün mal varlıklarını dondurma kararı vermiş, yaptırım uygulanan Rus vatandaşları arasında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kızları Katerina Tikhonova ve Maria Vorontsova ile Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un eşi de yer almıştı. Hükümetin, Japon firmaların ve vatandaşların Rusya'ya yeni yatırım yapmalarını da yasaklayacağı bildirmişti.

Buna karşılık Rusya da Japonya'ya ithalat yasağı getirmiş, 63 üst düzey Japon yetkiliye Rusya'ya girme yasağı getirmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı