İsviçreli 4 kadın dünyada bir ilke imza attı!

İsviçreli 4 kadın dünyada bir ilke imza attı!
İsviçreli 70'lerindeki dört kadın, iklim değişikliğinin yaşlarından dolayı kendilerini etkilediği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) İsviçre aleyhinde açtığı davayı kazandı. AİHM, İsviçre’nin çevre kirliliğini azaltma çalışmalarını yetersiz buldu.

İsviçre merkezli İklim Koruma için Kıdemli Kadınlar (KlimaSeniorinnen) kurumundan çoğunluğu 70’lerinde olan dört kadın, yaşlarından ve cinsiyetlerinden dolayı iklim değişikliğiyle bağlantılı sıcak hava dalgalarının kendilerini savunmasız hale getirdiğini belirterek AİHM’ne İsviçre devletine karşı dava açmıştı.

AİHM bugün İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8’inci Maddesini ve 6’ncı Madde’nin 1’inci Fıkrasını ihlal ettiği yönünde karar verdi.

AİHM bağlayıcılığı bulunan karar açıklamasında “Mahkeme, İsviçre Konfederasyonu'nun iklim değişikliği konusunda Sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğine karar vermiştir” dedi.

Mahkeme İsviçre’nin sera gazı emisyon azaltım hedeflerini tutturamadığını belirtti. AİHM'in bu kararı, iklim değişikliği konusundaki ilk kararı olduğu ve birlikteki diğer ülkelere de emsal olabileceği kaydedildi.

Kaynak:DHA